Tábor postavili hasiči z podnětu ministra vnitra Víta Rakušana (PirStan) v reakci na „kumulaci“ ukrajinských, případně maďarských Romů na hlavním nádraží. O zodpovědnost za tamní situaci se přetahují Praha a ministerstvo vnitra. Obě strany zároveň čelí kritice od neziskových organizací i politické konkurence.

„Během noci jsme vybudovali s dobrovolnými hasiči stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Jedná se o dočasné krátkodobé ubytování ve stanech, které mohou být v případě potřeby i vytápěné. Stany jsou vybaveny lůžky pro 150 osob, městečko má sociální zázemí, sprchy a toalety,“ uvedl na Twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Tábor je napojený na elektřinu, vodovod i kanalizaci. První obyvatele přivítá během víkendu.

Provoz městečka dostali na starost pražský magistrát, Správa uprchlických zařízení a neziskové organizace zaměřené na podporu Romů. „My a další participanti bychom se měli postarat o práci s těmi lidmi,“ uvedl Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom.

Několik předchozích nocí přespávalo v nuzných podmínkách na hlavním vlakovém nádraží kolem pěti stovek Romů. Kvůli nedostačující kapacitě tamních lůžek nocovala řada lidí na holé zemi.

Kritická situace nastala kvůli posuzování jejich žádostí o dočasnou ochranu v Krajském asistenčním centru pro pomoc Ukrajině ve Vysočanech (KACPU), před kterým začali zahraniční Romové rovněž „bivakovat“.

Ministr Rakušan zdůvodnil až několikadenní čekání pomalým tokem informací z Maďarska.

Část žadatelů o status válečných uprchlíků má totiž údajně občanství jak Ukrajiny, tak Maďarska, případně jen to maďarské. A proto jako občané EU nemá nárok na dočasnou ochranu ani na peněžitou dávku s ní spojenou.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zase opakovaně poukazuje na to, že ubytovací kapacity metropole jsou kvůli „disproporčnímu“ zatížení metropole uprchlickou populací vyčerpané a své role se proto musí chopit stát.

Kritika od opozice

Podle otevřeného dopisu, který poslala Rakušanovi a Hřibovi skupina mimoparlamentních opozičních politiků a představitelů sociálních služeb, by ale stát i hlavní město měly přistupovat k situaci výrazně aktivněji.

„Jako nejzávažnější problém vidíme fakt, že KACPU prokazatelně opakovaně odmítá umožnit uprchlíkům podat žádost o dočasnou ochranu,“ napsali signatáři dopisu s dovětkem, že právo na podání a posouzení žádosti o ochranu garantuje česká ústava i zásady EU.

Jako druhý problém označili kritici samotné podmínky pro přechodné ubytování lidí čekajících na rozhodnutí správních orgánů. „Podle našeho názoru je povinností státu v součinnosti s městem zajistit kapacity pro důstojný pobyt uprchlíků. Pro několikadenní pobyt jsou nevhodné jak prostory haly hlavního nádraží, tak park před budovou KACPU, či na noc přistavený vagón sedátkového vozu. Zajištění faktické střechy nad hlavou musí být nepodkročitelným minimem dočasné pomoci,“ konstatují autoři dopisu.

Praha hrozí zavřením asistenčního centru

Lídr Prahy sobě a Hřibův partner z magistrátní koalice Jan Čižinský souhlasí s primátorem v tom, že nemovitosti pro ubytování specifické skupiny migrantů měl za daných okolností poskytnout stát. Řešení v podobě stanového městečka není podle Čižinského v žádném případě ideální a nemůže být dlouhodobé.

„Jestli budou vedra, tak to nemůže dobře fungovat. Je nepochybně úlohou státu, aby v této situaci řešil případy, kdy ti lidé ještě nemají razítko v pase a jsou v procesu zjišťování jejich občanství. Teprve po tom přechází zodpovědnost na kraje, města a obce,“ zdůraznil Čižinský.

Krizový štáb hlavního města se ve čtvrtek k večeru shodl na usnesení, které vyvíjí tlak na vládu Petra Fialy. Pokud kabinet do úterý nezačne připravovat celostátní mechanismus přerozdělování uprchlíků mezi kraji a obcemi na základě reálných kapacit ubytování, škol a dalších, Praha uzavře vysočanské KACPU.

„Jeho další existence by nedávala smysl, protože ty kapacity ve městě už zkrátka nejsou. A to bez ohledu na situaci na hlavním nádraží, kde se pohybuje přibližně tak půl procento z celkového počtu uprchlíků,“ zdůvodnil primátor rozhodnutí.