Současná spolupráce bude mít podobu koalice. Projekt je dle Pospíšila otevřený i nezávislým odborníkům a jiným stranám. „Základem ale bude spojenectví TOP 09 a STAN. Přistupujeme do něj jako rovní partneři," přibližuje Pospíšil. Nová koalice se chce v programu zaměřit na rozvoj dopravní infrastruktury, bydlení, školství či posílení transparentnosti rozhodovacího řízení. "Už nyní máme experty, kteří jednotlivé kapitoly rozpracovávají," uvedl Pospíšil.  Konkrétní podobu programu ale strany představí na začátku dubna.

Podepsané memorandum 

V současnosti je Top09 v Praze v opozici. STAN naopak funguje v Trojkoalici, jejíž členové jsou ve vedení města a společně s ČSSD a ANO vládne Praze. "Stále platí koaliční smlouva, kterou máme v Trojkoalici i koalici na hlavním městě a rádi bychom v tomto formátu dokončili volební období," uvedl předseda STAN v hlavním městě a starosta Lysolají Petr Hlubuček. Podle Pospíšila se strany sejdou před každým jednáním zastupitelstva a budou se vzájemně informovat o jednotlivých krocích při jednání.

Jak budou strany spolupracovat na úrovni radnic, je v tuto chvíli nejasné. „STAN by rád v městských částech šel především sám, anebo v synergickém efektu s TOP 09. Ale hodně to bude záležet na našich zástupcích v městských částech," uvedl Hlubuček. „Memorandum se týká magistrátní spolupráce, ale já osobně budu velmi rád, pokud se i na městských částech podaří domluvit spolupráci se STAN, ale nebudeme k tomu nikoho nutit," doplnil Pospíšil.

Topka jednala i s lidovci

V úterý zaslali Zelení hnutí STAN nabídku v pokračování projektu Trojkoalice. STAN na to ale nepřistoupí.  "Nakonec jsme se rozhodli dát přednost spolupráci s TOP 09 a jít jiným směrem," uvedl Hlubuček.

Top09 jednala v minulých týdnech o spolupráci i s lidovci. Obě strany se ovšem nedohodly. "Spolupráce s konzervativně-liberální středopravicí, proevropskou je podle mě v zájmu této země," řekl Pospíšil s tím, že chce jak se zelenými tak lidovci ještě jednat.  

„Ale zdůrazňuji, že my dva (TOP 09 a STAN) jako partneři a musí to být dohoda nás dvou, koho případně do spojenectví přijmeme," doplnil. Letos se komunální volby budou konat nejpozději 5. a 6. října, senátní volby by mohly být o týden či dva později.