„Další tunel a rozbiju vám hubu," nebere si hollywoodský idol servítky. „Máte tedy jiné řešení?"nevzdává se jeho protivník. „Dostaňte do toho tunelu auta z centra a začne fungovat," odpovídá Stallone.

To je část videa, které nyní koluje po internetu a snaží se upozornit na to, že nikdo vlastně přesně neví, co po otevření tunelu Blanka nastane. Bezesporu vtipný klip má na svědomí iniciativa Auto*Mat. „Stavbu předraženého tunelu nedokáže obhájit většina politiků. Dosud neví, jaký má vlastně smysl," vysvětluje Vratislav Filler, dopravní expert z Auto*Matu.

Iniciativa považuje Blanku za fiasko a popisuje katastrofické scénáře, které mohou nastat. „Na návazných komunikacích Blanky zesílí provoz. Obdobně jako se stalo na Jižní spojce po otevření jižní části Pražského okruhu a v oblasti Smíchova po otevření Mrázovky," zní jeden z nich. Problém vidí také v tom, že auta na dlouho nezmizí ani z frekventovaných komunikací na Praze 7 a že zůstanou i v dopravně přetíženém centru metropole.

Klidné centrum

Na webových stránkách www.tunel-blanka.cz pak Auto*Mat nabízí řešení těchto a dalších krizových situací. Například obchvat Vítězného náměstí, který ale zároveň nezatíží celkovou kapacitu Evropské, nebo snížení počtu jízdních pruhů ve Veletržní ulici.

„Je žádoucí posunout obruby obou chodníků až k tramvajové trati, na kterou se přesune zbytková doprava. Chodník se rozšíří také až na ostrůvek zastávky Národní divadlo. Alternativou je tak celková rekonstrukce nábřeží, s vyrovnáním povrchů do jedné roviny," popisuje Auto*Mat plán na zklidnění Smetanova nábřeží.

Webové stránky obsahují i další rady, jak stavbu využít co nejlépe. „Smysl Blance dají i desítky drobných zlepšení pro veřejnou dopravu, chůzi či jízdu na kole tak, aby byl co nejvíce vyvážen pokles konkurenceschopnosti neautomobilové dopravy, který po zprovoznění v Praze nastane," vysvětluje Vratislav Filler.

Videoklip zaregistroval i primátor. A jeho reakce? „Je to vtipné a člověk se u toho zasměje," říká Tomáš Hudeček.