Informaci jako první přinesl server Novinky.cz. Uzavřený prostor kolem metronomu obepíná páska. Chabr připustil, že ohlídat dodržování zákazu bude obtížné. „Reálné nebezpečí zřícení betonového podstavce teoreticky hrozí jedině pod náporem větší skupiny lidí,“ upřesnil Chabr. 

V horizontu týdnů mají být v podzemí pod betonovou deskou instalovány podpěry, které umožní znovuotevření objektu, který je v havarijním stavu kvůli dlouhodobému zatékání. Do konce roku by pak mělo mít město podrobný rozbor statiky a naplánovat, co se bude dít s podstavcem dál. 

Někteří pražští politici považují areál za ideální pro budoucí „muzeum totalit 20. století“, jehož formální založení na čtvrtečním zasedání bezvýhradně schválilo zastupitelstvo. ODS dokonce navrhuje, aby o umístění rozhodli lidé v referendu.

Jeho členka Lenka Burgerová (Praha sobě) nicméně upozornila, že podzemí „pod Stalinem“ nemá parametry stavby a nebylo ani budované s úmyslem dalšího využívání. „Nestačí tam přijít, natřít to a vyměnit zkorodované části,“ uvedla Burgerová s tím, že přeměna areálu na muzeum by byla příliš nákladná a dlouhá. 

Lukrativní byznys napojený na Prahu sobě?

„Mělo by být prokázáno, že toto odmítání není motivované lukrativním byznysem lidí napojených na Prahu sobě,“ kontrovala Alexandra Udženija (ODS) s poukazem na kulturní centrum Containall. To má s magistrátem posledních pět let smlouvu o výpůjčce prostranství pod metronomem, kde provozuje sezónní bar s kulturním programem. K tomu využívá i přiléhající okrajovou část „Stalinova“ podzemí.

V obecně prospěšné společnosti Containall působí také radní Prahy 1 David Skála z hnutí Praha sobě a donedávna i Jan Štern, „noční starosta“ a poradce radní Heleny Třeštíkové (také Praha sobě). Opoziční zastupitelka Udženija navíc upozornila na možné porušování pravidel výpůjční smlouvy ze strany Containallu kvůli prodeji alkoholických nápojů. Čtvrteční uzavírka lokality každopádně platí i pro Containall, který byl nicméně už na konci letošní sezóny.

Radní Hana Marvanová (STAN, Spojené síly pro Prahu) jako představitelka vedení města a iniciátorka „muzea nesvobody“ stále považuje „Stalinův“ podstavec za symbolicky nejvhodnější místo pro tuto plánovanou instituci. „Dejme ještě šanci tomu prověřit tuto možnost odborníky. Uznávaní architekti se v diskuzi před pár dny shodli, že to není nereálné. Vnímám to i jako velkou příležitost vtisknout tomu místu nové jméno. Samotné používání slova Stalin v souvislosti s tím prostorem považuji za urážku všech Stalinových obětí,“ poznamenala Marvanová.

Její koaliční kolega Chabr naopak sdílí spíš skeptický postoj - vybudování muzea v Letenských sadech by podle něj trvalo nejméně deset let. Jednoznačně proti je i starosta Prahy 7 a lídr Prahy sobě Jan Čižinský, podle kterého by místo mělo zůstat „klidovou zónou“ a parkem první kategorie.