Starosta sedmé městské části, lidovecký poslanec a zároveň kandidát na primátora v barvách občanského hnutí Praha sobě Jan Čižinský na dění okolo bunkru pod „Stalinem“ upozornil na facebookovém profilu. Ačkoliv jeho původní předpoklad, že se návrh primátorky bude probírat už na úterním zasedání rady hlavního města, se nepotvrdil, přesto Krnáčovou kvůli jejím plánům kritizoval.

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení) vyvěsila na magistrátu duhovou vlajku na podporu festivalu Prague Pride.
Primátorka Krnáčová nevyvěsila duhovou vlajku. Homosexuály tak podpořili Zelení

Podle médií pražská primátorka dokonce už jednala s Národní galerií, která by nově mohla nevyužitý (a především) obrovský prostor získat. Usnesení, které se zřejmě na stůl pražských radních dostane ještě před podzimními volbami, obsahuje zakázku za zhruba 50 milionů korun na zpracování projektové dokumentace podle studie z roku 2012.

„Za Prahu 7 jsme proti galerii v Letenských sadech. Galerie a s ní spojený automobilový provoz zničí Letenské sady tak, jak je známe nyní,“ napsal Čižinský na Facebook a dodal, že studie obsahuje také výstavní místo pro Slovanskou epopej, jenže magistrát už schválil, že dílo Alfonse Muchy bude instalováno na Výstavišti po jeho revitalizaci. „Nechme Stalina být. To, jak nyní lidé svobodně využívají podstavec pomníku diktátora, který zotročil miliony lidí, je pěkným symbolem. Jsme proti předkládanému projektu. Nenecháme zničit Letenské sady,“ apeluje lídr iniciativy Praha sobě na pražské radní, aby Krnáčové návrh neschválili.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Dozorčí rada odvolala šéfa Výstaviště. Vedení dělalo chyby, tvrdí Krnáčová

„Celé to působí tak, že se hnutí ANO snaží na poslední chvíli postavit primátorce pomník,“ řekl novinářům ve středu Čižinský. „Období, kdy někdo něco rozhodl a direktivně to někam umístil bez ohledu na lidi, kteří tam žijí, už je snad pryč,“ dodala radní sedmičky Lenka Burgerová, také členka politického subjektu Praha sobě.

Čižinskému a spol. vadí hlavně to, že projekt byl vytvořen bez architektonické soutěže. Autorem je navíc studio SGL Projekt, které se chlubí realizací lázní a wellness na Čapím hnízdě. Andrej Babiš, premiér a šéf Krnáčové, přitom čelí trestímu stíhání za zneužití evropských dotací při stavbě této luxusní farmy.

Hnutí Praha sobě nasbíralo podpisy pro kandidaturu v komunálních volbách.
Pokus nevyšel? Praha sobě jde do voleb i jako politická strana

„Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání,“ tvrdil Babiš při otevírání. Třípodlažní spa přibylo na Čapím hnízdě u Olbramovic až později. Předseda ANO přitom vytrvale označuje vyšetřování za kampaň a vinu popírá.

Primátorka Krnáčová, která v komunálních volbách už nekandiduje, odmítla Čižinského kritiku také. Tvrdí, že opravit „Stalina“ je nutné: „Už nyní je v podstatě v havarijním stavu, a ta investice je proto naprosto nezbytná.“ Krnáčová pro server E15.cz dodala: „Připadá mi, jako by pan starosta chtěl ten prostor nechat spadnout lidem na hlavu, protože argumenty, které používá, jsou naprosto zcestné.“

Stalin.
Praha opraví schodiště a plochy u bývalého Stalinova pomníku, rozhodli radní