Tři stáda ovcí a koz se budou do října pohybovat na vybraných chráněných lokalitách metropole a udržovat tak pozemky, na které se technika nedostane.

Každé stádo má zhruba 70 zvířat, tvoří je především ovce, které spásají trávu. Budou k vidění například v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině. Umístěna jsou ale i na několika místech v jiných částech Prahy, například v oblasti Radotínského údolí, na Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.

Vybrané lokality spásají i dvě stáda skotu. Jedno stádo jalovic se pohybuje na suchém poldru Čihadla, druhé putuje přes louky u Milíčova, Šeberova, Lipenců a Obory Hvězda.

Počet zvířat a délka pastvy se přizpůsobuje lokalitě a počasí. Termíny pastvy se pak na jednotlivých místech mění, aby zvířata nespásala stejné druhy rostlin.

„Aktuálně jsou tři smíšená stáda ovcí a koz v přírodní rezervaci Prokopské údolí, přírodní památce Podbabské skály a v přírodní památce Bohnické údolí. Dvě stáda skotu se potom nachází v suchém poldru Čihadla a v přírodní památce Milíčovský les a rybníky,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu). Některá místa budou po určitou dobu přístupná pro veřejnost pouze po stávajících chodnících a pěšinách.

Náklady jsou téměř 1,5 milionu korun

Pastva ovcí a koz je historickým způsobem obhospodařování pražských stepí a vlhkých luk. Po druhé světové byla přerušena. V roce 2000 však byla pastva ovcí a koz obnovena, o 12 let později se přidal i skot. Magistrát vyjde pastva ovcí a koz ročně na 950 tisíc korun, skot pak na 450 tisíc.

Akci zajišťují soukromí zemědělci, kteří nepřetržitě hlídají, aby stáda spásala pouze určené lokality. Zvířata nejsou majetkem města, proto po sezóně putují do svých domovů.

Vzhledem k tomu, že se do vybraných lokalit technika nedostane, je tento způsob hospodaření na pozemcích nejschůdnějším řešením.