Legendární zimní stadion na Štvanici, na kterém českoslovenští hokejisté v roce 1947 získali historicky první titul mistrů světa je v katastrofálním stavu. Usoudil tak městský statik a v pondělí odpoledne ho neprodleně uzavřel. „Nebyla jiná možnost. Každý den tam chodilo bruslit mnoho dětí. Nenapadlo nás, že stav bude tak špatný,“ zopakovala v úterý pražská radní pro oblast majetku a podpory podnikání Aleksandra Udženija (ODS). Už v minulosti podle ní chtěli Štvanici zkontrolovat magistrátní úředníci, ale nebyli do areálu vůbec vpuštěni.

„Hasičům, kteří tam přijdou na kontrolu dnes, to už nikdo zakázat nemůže,“ zdůraznila radní. Za pravdu jí dává vyjádření odboru výstavby a územního plánování Prahy 7. Podle něj se dokonce propadala část střechy na jednu z tribun. „Stadion bylo nutné okamžitě vyklidit a zakázat na něj přístup,“ sdělil odpovědný úředník městské části.

Provozovatel chce nezávislou kontrolu

Opatření v praxi znamená, že do objektu mohou vstoupit pouze statici nebo hasiči.

Jednatel sdružení Apex Club Tomáš Doležal, který dosud stadion na Štvanici provozuje ale pochybuje o závěrech magistrátní kontroly. „Hodlám nechat vypracovat nezávislý posudek,“ vzkázal včera.

Sdružení Apex Club má od města Štvanici pronajatou už od roku 1997. Jenže v roce 2008 se s magistrátem dostalo do sporu, který dodnes leží u soudu. Tehdy Praha Apex Clubu jednostranně vypověděla smlouvu. Poslední verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7 zněl: Apex se musí vystěhovat. Sdružení se ale odvolalo k městskému soudu. Ten rozhodne letos v březnu.

Stávající provozovatel stadionu Apex Club je ale pro město překážkou nejen co se údržby stadionu týče. Už v roce 2004 totiž měla být realizována celková revitalizace ostrova. Jenže společnost, která zvítězila v této veřejné zakázce, nemohla stadion kvůli nájemci Apex Club převzít. Havarijní stav stadionu bude nyní podle Udženiji předmětem zkoumání magistrátních úředníků.

„Měl nás na to upozornit nájemce, a to i přesto, že je s magistrátem v soudním sporu,“ je si jistá Udženija. Doležal ale oponuje, že o kontakt
s magistrátem se snažil už několik měsíců. Od magistrátu bychom se pomoci nedočkali,“ dodal Doležal.

(jfk, luk)