Už byla představena vizualizace projektu. Zbourá se stávající letenský stadion a na jeho místě se postaví nový stánek s kapacitou čtyřiceti tisíc diváků. Ten se oproti Toyota Areně otočí o devadesát stupňů, bude mít dvouúrovňové hlediště a s největší pravděpodobností i zatahovací střechu.

Cesta bude ještě dlouhá a trnitáta

Od myšlenky k uskutečnění však vede ještě dlouhá cesta. Který letopočet ji ukončí? Skloňuje se rok 2010, ale i Jan Obst, bývalý předseda svazu a v současnosti poradce pro výstavbu stadionu přiznává, že toto datum nemusí být konečné. „Počítáme se současným financováním z veřejných a privátních zdrojů,“ prohlásil. Jinými slovy: bude záležet i na podpoře vlády.

Bývalý premiér Jiří Paroubek byl projektu nakloněn a přislíbil státní dotaci ve výši jedné miliardy korun, tedy třetinu až polovinu z odhadovaných nákladů. Také se ovšem začalo hovořit o „soukromé akci“ místopředsedy svazu Vlastimila Košťála, který v minulosti působil jako prezident fotbalové Sparty. „Byli jsme zataženi do předvolební hry politických stran,“ prohlásil tehdy místopředseda ČMFS Jiří Kubíček, Košťálův velký oponent. „Pan Košťál neprojednal svůj návrh na fotbalový stadion ani na svazovém předsednictvu, ani ve výkonné radě, o něčem tak zásadním přitom měla rozhodovat celá valná hromada,“ dodal Kubíček.

Spekulace o Košťálově zištné podpoře Letné od té doby neustaly, navíc se vládní kabinet změnil a žádné zásadní stanovisko ke stavbě nezaujal. „Mít takovýto stadion je věc, která jde napříč politickými stranami. Pokud to dovolí státní rozpočet, nevidím v tom problém,“ odmítl Obst jakékoliv komplikace. Konkrétní návrh vládě se chystá vládě předložit někdy v průběhu příštího roku.

Najít mecenáše prý není problém

Kromě toho budou probíhat jednání s potenciálními investory. „Vybrané místo má územním plánem určeno být sportovní stavbou, pozemky jsou víceméně v majetku AC Sparta, nezbytnými změnami v infrastruktuře se intenzivně zabýváme,“ zdůraznil pro Deník architekt stavby Luděk Štefek s tím, že v nalezení vhodného mecenáše by neměl být problém. „Za jedenáct let, co se na výstavbě stadionu pracuje, jsme nejblíž konečnému výsledku,“ tvrdí svorně Obst a Štefek.

„Sparta se zavázala, že na stadionu bude hrát. To je velmi důležité, protože bez podobného závazného slibu některého z prvoligových týmů by se stadion nedal ekonomicky utáhnout,“ dodal Obst. Počítá se sice také s využitím arény pro „nefotbalové činnosti“, jako například koncerty, to je ale bráno jen jako nadstavba. Častou výtkou směrem ke stadionu je, že kvůli nedostatečné kapacitě nedosáhne tzv. pětihvězdičkové úrovně, což znamená, že diváci na národním stadionu nikdy neuvidí finále Ligy mistrů nebo Poháru UEFA. Tím byla přitom stavba z úst vrcholných představitelů svazu několikrát podmiňována. „Je otázka, do jaké míry máme sahat až takhle vysoko. Nakonec jsme se ve výkonném výboru rozhodli, že zamýšlená kapacita stačí,“ prohlásil nyní Obst. Prioritou prý však rozhodně zůstávají utkání národního týmu.