„Jak dlouho bude asi trvat, než dřevěná stavba lehne popelem a pan primátor nám s rozhořčeným výrazem ve tváři oznámí, že se zasadí o vypátrání viníků?“ ptá se Vojtěch Razima z obecně prospěšné společnosti Acta Non Verba (ANV). Byl to právě on, kdo zjistil, že do údajně přísně střežené budovy statikem uzavřeného stadionu lze v celku bez problému a hlavně bez povšimnutí proniknout.

Tento fakt je ale v příkrém rozporu s garancí magistrátu, vlastníka objektu. „Zimní stadion je pod stálou 24 hodinovou ostrahou k zamezení přístupu cizích osob tedy i bezdomovců,“ tvrdí v dopise na hlavičkovém papíře, zaslaném právě ANV magistrát.

„Není to pravda,“ kontruje Razima. Také podle zjištění Deníku je stadion pouze obehnán páskou a sporadicky se tu kol dokola objevují papírové cedule s nápisem: VSTUP ZAKÁZÁN, VSTUP POUZE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ.

Razima uvádí, že ani při jeho noční návštěvě se žádná 24 hodinová ostraha jaksi nekonala.

Ostraha? Žádná

„Na stadion jsme se vydali 11. května kolem půl jedenácté v noci. To je asi čas, kdy by bezdomovci mohli hledat levný nocleh. Stadion jsme dvakrát celý obešli, brali za kliky dveří, ale nikoho jsme nepotkali.

V plášti stadionu je díra, kterou se tam dá snadno vstoupit.

A tak jsme na vlastní nebezpečí vstoupili, pořídili fotografie a zase odešli. Přestože jsme se kolem stadionu pohybovali asi hodinu, nikoho ze stálé, 24 hodinové ostrahy, jsme ani nezahlédli,“ komentuje Razima.

close zoom_in

Pražská radní, která má mimo jiné na starosti majetek hlavního města Aleksandra Udženija (ODS) je tímto zjištěním rozladěna.

„Okamžitě jsem tuto záležitost zadala svému odboru k prošetření. V případě, že zjistíme jakékoliv pochybení firmy, která má provádět 24 hodinovou ostrahu, uplatníme sankce a okamžitě jí vypovíme smlouvu. Na stadion nikdo nesmí. Hrozí zřícením,“ reagovala Udženija, která dle vlastních slov dosud žila v představě, že je stadion hlídán precizně.

Razima opakovaně upozorňuje na to, že umožnění přístupu bezdomovcům je ze strany města záměrné. Stadionu se prý potřebuje zbavit.

Záměr magistrátu?

„Bezdomovci mají volnou cestu, aby dokonali dílo zkázy. Přesně to je záměrem magistrátu. Důvodem je, že magistrát už v roce 1999 slíbil Štvanici firmě Meridianspa. Tu vybral v podivné soutěži na „revitalizaci“. Firma „vyhrála“ s „nabídkou“ zbourat památkově chráněný stadion a na místě postavit hotel. Kdyby stadion spadl nebo vyhořel, tak žádná památka nebude a bude hotel,“ je přesvědčen Razima.

Udženija to ale rezolutně popírá. „To je zcela absurdní. Město rozhodně neusiluje o likvidaci stadionu. Také tvrzení o hotelu je nesmyslné. Na místě stadionu nesmí být a ani nebude hotel. Ať už nám statik doporučí stadion zbourat, či zrekonstruovat, zůstane na jeho místě sportoviště. K rekreaci Pražanů bude po revitalizaci sloužit celý ostrov,“ ujistila včera Udženija.

Sama prý netrpělivě čeká na vyjádření stavebního úřadu Prahy 7, který má posoudit, zda je stadion ještě možné opravit, nebo ho bude nutné strhnout.

„Doposud jsme od státní správy neobdrželi jasné stanovisko. Jsme ve svízelné situaci. Chceme vědět, co si má město jakožto majitel počít. Samospráva ovšem nemá páky, jak urychlit verdikt státní správy,“ dodala Udženija.

Čtěte také:
Štvanice osiří. Zakousnou se do ní bagry?
Exsprávce: Štvanice spadla do klína bezdomovcům