Nedělní akci organizátoři plánovali do blízkosti vily, policie ale ráno prostor ohraničila páskami a squattery k vile nepustila. Účastníci happeningu se proto shromáždili pod přilehlým mostem. Na místě se během odpoledne sešlo 50 až 100 lidí.

Jeden z organizátorů Arnošt Novák z iniciativy Obsaď a žij s počínáním policie nesouhlasí. „Chtěl bych, aby si policejní velitel odůvodnil tento zásah a na něj vynaložené finanční prostředky," řekl Novák.

Policie kontrolovala i všechny studenty, kteří mířili na kolej 17.listopadu, která s vilou bezprostředně sousedí.

Policie zasahovat nemusela

Akce měla poklidný charakter, policisté nemuseli doposud řešit žádný výraznější incident. Zatím se tak neopakuje situace z roku 2012. Tehdy při podobné akci část squatterů do vily neoprávněně vnikla a policie proti nim musela zasáhnout.

Součástí dnešního happeningu nazvaného Rekonstrukce bitvy o Miladu jsou koncerty, plánovaný turnaj v nohejbalu se ale nekonal. Hřiště je totiž na pozemku obehnaném policejními páskami. Jako vrchol akce organizátoři připravili divadelní představení, v němž zrekonstruovali právě události z roku 2012.

Tehdejší zásah bezpečnostních složek napadli squatteři také u soudu. Ten se ale ve středu postavil na stranu policie. Squatteři proto plánují proti rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Squatteři jsou komunitou lidí žijících v opuštěných budovách bez náležitého oprávnění.