Squatteři budovu obsadili loni na konci listopadu, po několika dnech je z ní vykázala policie. Původně měla objekt získat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), o pronájmu ale teď uvažuje hlavní město a dál ho chce pronajmout aktivistům.

Sobotní program začne ve 14 hodin demonstrací před poliklinikou. Pokračovat bude koncertem na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde vystoupí kapely Prodavač a kuchař Kittchen. Další akce budou také na několika dalších místech v Praze a také v Brně, Ostravě, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou, Plzni a Vsetíně nebo slovenských Košicích a Žilině.

Knihovna, jídelna, opravna. Vše bez státních dotací

V objektu v Jeseniově ulici, který dříve obývali narkomani a bezdomovci, chtějí aktivisté vybudovat autonomní sociální centrum. Bez státních dotací by chtěli provozovat nízkoprahový objekt, kde by se konaly přednášky, koncerty či promítání. Měla tam sídlit také například knihovna, lidová jídelna nebo svépomocná opravna.

Areál vlastní stát, spravuje ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle úřadu už běží jeho převod na GIBS.

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ) předložil radě hlavního města návrh, aby si objekt pronajala Praha, o pronájmu jednal také s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a se zástupci ÚZSVM i ředitelem GIBS. Rada zatím rozhodnutí odložila, musí se projednat s radními pro majetek a sociální oblast a školství.

Čtěte také: Klinika na Žižkově stále zápasí o přežití