Poslednímu a zřejmě nejznámějšímu squatu v metropolizřejmě odbilaposlední hodinka. Krátce před desátou hodinou začalipracovníci najaté bezpečnostní agentury vilu, která dostala po dlouhých letech opět vlastníka, vyklízet.

"Vtrhli dovnitř a začali demolovat všechno, co jim přišlo pod ruku. I naše osobní věci," popsal situaci zástupce squaterů Štěpán Mareček.

Starosta osmé městské části Josef Nosek (ODS), který je vyklízení přítomen spolu s krizovým týmem radnice, kontroval:"Uvnitřčekalo nejedno překvapení. Mimo pěstírny marihuany pracovníci agentury našli například plynovou bombu stojící na kamnech,což mohlo představovat vážné nebezpečí."

Osmposledních

Částnelegálních nájemníkůopustila objekt dobrovolně,sedmička squaterůse nechtěla s vyklizením smířit a vylezla na střechu.

Před jedenáctou hodinou začli na místo proudit příznivci squatu, kteří narychlo svolali demonstraci na jeho podporu."Kdo můžete, přijeďte podpořit!!! Právě probíhá další útok na squat Milada," uvedli na svých webových stránkách www.milada.org.

Důvody k vyklizení

"Stali jsme se po dlouhých tahanicíchsprávci objektu. Zkoušeli jsme se dohodnout, se squatery ale dohoda nebyla možná. Navíc odebírali načerno vodu a elektřinu, v květnu podali studentiz přiléhající koleje spolu s tamějšími obyvateli petici za zásah za zásah proti squatu Milada a Miluška," vypočítává pro Deník důvody zásahuPavla Zieleniecová, ředitelka Ústavu pro informace ve vzdělávání (UIV).

Squatteři pořádají až do ranních hodin hlasité koncerty, na něž se sjíždějí stovky lidí. Obyvatelé a studenti nemají klid ani na spánek, ani na práci a studium. Opakované stížnosti přicházejí na agresivní psy squatterů a účastníků koncertů, kteří ohrožují okolní obyvatele i jejich zvířata v širokém okolí. V minulém roce dokonce zardousili 15 zvířat v přilehlé zoologické zahradě. Psi napadli i poštovního doručovatele a dvě studentky z vysokoškolských kolejí.

V okolí squatu panují neúnosné hygienické podmínky, okolí obou vil je zamořeno lidskými i zvířecími exkrementy. Na místě hrozí riziko nákazy infekčními chorobami,stojí v tiskové zprávě, kterou UIV zveřejnil na svých internetových stránkách.

Krátce po jedenácté přihlížející policisty posílila speciální pořádková jednotka, k vile se sjela i desítka policejních dodávek. Policisté ohradili pozemek okolo domu páskou.

Miladu přišla podpořit stovka demonstrantů

Kolem poledníhouž byla u Miladyasistovka demonstrantů, hlasitě vyjadřujících podporu sedmičce vzdorujích squaterů. Antikonfliktní policejní tým musel urovnávat několik drobnýchstrkanic mezi strážci pořádku a demonstranty, kteří se snažili vniknout do ohrazeného prostoru.

Na místo dorazili hasiči s vysokozdvižnou plošinou, pomocí které chtějí dostat squatery ze střechy. "Se squatery na střeše se pokusíme dohodnout, zřejmě ale budeme muset začít rozebírat střechu tak, aby se nikomu nic nestalo, řekl Deníku Martin Cibulka zradnice Prahy 8.

Všechny prostoryvily až na střechu obsadili pracovníci najaté bezpečnostní agentury spolu s policisty. Na plošině se k opevněným squaterům pokusili několikrát dostat policejní vyjednavači. Krátce před osmnáctou hodinou slavili alespoň částečný úspěch, když čtyři lidé ze střechy dobrovolně slezli.

Na místo dorazil i ministr Michael Kocáb a pražský policejní ředitel Martin Červíček.

Po osmnácté hodině začali hasiči tyčemi rozbíjet střechu okolo zbylých squaterů a snažili se je násilím dostat dolů. U jednoho uspěli, na střeše zůstali poslední dva. Ti střechu opustili po dvacáté hodině. Ministr Kocáb jim přislíbil možnost přestěhování do alternativních prostor.

Demonstranti se utkali s policií

Ve čtvrt na jednu došlo k prvnímu vážnějšímu incidentu. Policisté za použití donucovacích prostředků zadrželi jednoho z demonstrujících, který údajně napadl policistu.

Demonstrující začali skandovat "Gestapo, gestapo!" a situace se začala vyhrocovat. V tu chvíli nastoupili na scénu policejní těžkooděnci.

Ti se krátce před půl jednou snažili dostat protestující do vymezeného prostoru, policisté k tomu dav vyzývali megafonem. Reakcí byl ohlušující pískot.

Po půl čtvrté došlo na další drobné potyčky mezi policejními těžkooděnci a lidmi, kteří přišli podpořit squatery na střeše. Policisté zadrželi další tři osoby. Tři policistébyli podle serveru idnes.cz při šarvátkách zraněni, dvaskončili v nemocnici.První má zlomený nos, druhý poraněné temeno hlavy, třetí je zraněn lehce.

Historie vily Milada

Dům dlouhé roky právně neexistoval. Neměl majitele anebyl ani zapsán v katastru nemovitostí.

„Obyvatelé prakticky neužívají cizí majetek. Počátek bizarní situace sahá do sedmdesátých let, kdy chtěli dům zbourat a vyškrtli ho z katastru. Demolice se však nakonec neuskutečnila,“ popsala Deníku před časem zamotanou situaci okolo Milady mluvčí osmé městské části Helena Šmídová.

Jedinou možností podle ní je, aby Ústav pro informace ve vzdělání, kterému náleží pozemek, nechalznovu nemovitost zapsat do katastru. Ten se k tomu ale dlouho neměl. Až v minulých dech tak učinil a stal se taksprávcem objektů a přilehlých pozemků, které jsou státním majetkem.