Policista, který je s případem obeznámen, Deníku řekl, že se prozatím nevylučuje násilní čin či sebevražda. Bližší informace zatím nejsou známy.
Kejla seúdajně ocitl v ohrožení života už v červenci 2007, kdy měl nehodu na motocyklu. Mladá fronta Dnes napsala, že Kejlu na motocyklu vytlačila do příkopu v protisměru jedoucí dodávka, která v zatáčce najela na druhou stranu silnice. Policii při vyšetřování nehody prý zarazilo, že auto nenechalo na místě činu žádné brzdné stopy.
Kejla byl údajně prostředníkem v jednáních mezi Babišem a Spyrou. Spyra a Kejla byli zatčeni v květnu 2007na schůzce, kde Spyra Babišovi údajně nabízel, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku kvůli okolnostem privatizace českého petrochemického podniku Unipetrol. Babiš vše nahlásil na policii. Spyru a Kejlu policie podezřívá z podvodu, protože prý slibovali za peníze něco, co nemohli splnit. Oběma hrozilo až 12 let vězení. Spyra skončil na nějaký čas ve vazbě, Kejlu hned na druhý den pustili na svobodu.
Babiš byl jedním z uchazečů o privatizaci Unipetrolu, který nakonec získal polský koncern PKN Orlen. Okolnosti privatizace a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění kolem Unipetrolu rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek. Chtěl ho prý za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou lobboval právě Spyra. Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu polskému koncernu českým partnerem Orlenu. Pro kauzu se vžilo označení "pět na stole v českých".
Tisk po zatčení Sypry při schůzce s Babišem informoval, že podle policie mohl chtít Spyra Babiše zdiskreditovat. Celý případ totiž může souviset s arbitráží o 22 miliard korun. Babiš je požaduje za to, že mu firma PKN Orlen jednostranně vypověděla spolupráci. Babiš původně pomohl polskému koncernu vybojovat v Česku privatizaci Unipetrolu a za to měl slíbeno, že za výhodných podmínek dostane od Poláků pět chemiček patřících Unipetrolu. To ale Poláci nedodrželi.