Nenápadná železniční zastávka Na Knížecí měla v roce 2010 provizorně sloužit k náhradní vlakové dopravě za vyloučenou tramvajovou trať. Maličká stanice však funguje dodnes a tuto středu bude navíc jedním z míst veřejného čtení v rámci Noci literatury. Na zapadlé zastávce včera na akci netradičně upozornili umělci ze streetartové skupiny.

Michal Škapa (Tron), Pasta, Xdog a Obik společně vytvořili nástěnnou malbu přímo na zdi nádražního domku. Obraz „Vrstvy slov" umělci věnovali letošní Noci literatury a malba zde bude umístěna natrvalo.

„Do stanice Na Knížecí přijede ve středu vlak a bude se v něm předčítat. Právě proto, abychom na akci upozornili, jsme přijali výzvu od pořadatelů z Českého centra, a pomalovali tuto stěnu," říká jeden z autorů barevné fasády Pasta Oner.

Nudná šedobílá stěna nádražního domku se tak díky umělcům a pestrým barvám za několik dní proměnila v umělecké dílo.

Prolíná se zde komiksová a primitivistická poloha Xdoga, kde superwomen zápasí se sfingami, mnohovrstevná malba od Trona zobrazuje hromadu psacích strojů a všechny písmena abecedy, z kterých se dají sestavit příběhy.

Další vrstva reprezentuje dnešní svět techniky a její studenou účelnost, jež může být během okamžiku spláchnuta na jednu hromadu.

Poslední vrstva je plná kostí a náhrobků se jmény spisovatelů a zesnulých graffiti umělců, kteří psali svoje příběhy v ulicích velkoměst.

Kus zdi, který zpracoval Pasta, tvoří halucinogenní nápis a postava s televizí místo hlavy.

„Motiv zachycuje můj vývoj ve výtvarné tvorbě, výtvarném projevu. Je u něj také nápis Society killed the teenager, čímž bych chtěl upozornit na užitečnost literatury. V dnešní době masmédií na ní ale bohužel zbývá pořád méně a méně času," říká umělec.

Průčelí budovy ze strany Smíchovského nádraží pak ztvárnil Obik se svojí pověstnou geometrickou hříčkou.

„Umělcům jsme nechali volný prostor ve volbě témat, která výtvarně ztvární. Ničím jsme je neomezovali," říká Jolana Součková, ředitelka Českého centra, jež pořádá Noc literatury.

Podle ní chtějí organizátoři mimo jiné ukázat veřejnosti, že sprejerství neznamená pouze ničení veřejných prostor a vandalismus.

„Obyvatelé Smíchova dennodenně prochází kolem počmáraných zdí, které vandalové ničí. My jim tímto happeningem chceme také představit streetart jako opravdové umění," sděluje Součková.

Noc literatury se blíží: Praha ožije četbou už zítra

Noc literatury 2012, která se koná tuto středu, navazuje na pět předcházejících úspěšných ročníků pražských čtenářských happeningů.

Uskuteční se od 18 do 23 hodin na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 5 (kolem stanice metra Anděl). Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.

Ukázky z překladů děl současných evropských autorů budou číst známé osobnosti, například herci Daniela Kolářová, Jan Kačer, Bára Hrzánová, Jan Potměšil či Jan Budař.

Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Jedna z částí letošní Noci literatury se bude konat přímo v přistaveném vagónu v prostorách vlakové zastávky Na Knížecí. Čtení úryvku z knihy švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqvista Jak zacházet s nemrtvými zde bude předčítat herec Aleš Procházka, který propůjčil svůj hlas například profesoru Snapeovi z kouzelnické ságy o Harrym Poterrovi.

MICHAELA ROZŠAFNÁ