Strážníci pražské městské policie v loňském roce 26 zadrželi v 26 případech 37 sprejerů. Deníku to řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

„V převážné míře se sprejerství věnují mladíci ve věku až 20 let. „Popravdě nepamatuji, že bychom zadrželi třeba třicetiletého pachatele se sprejem,“ řekl Klema. Vyjádřeno statisticky jejich podíl na celkovém počtu zjištěných pachatelů téměř pětašedesát procent,“upřesnil Klema. Podle něj pak bylo od roku 1998, kdy se s evidováním sprejerství začalo, zjištěno 252 takových případů.

„Hodně nám pomohla před pár lety novela zákona, která ze sprejerství udělala rovnou trestný čin, bez toho, aby bylo nutné čekat na zjištění rozsahu škody, kdy se mnohdy z nastříkání graffiti stal pouhý přestupek. Dnes už je to rovnou trestný čin a nám to dává větší pravomoci,“ konstatoval Klema.

Spolupráce s Chicagem

Boj s graffiti už počátkem v roce 2000 vyhlásila Městská část Praha 6. „My jsme tehdy spustili systém společně s americkým Chicagem, kdy nejdříve obecní domy byly pod neustálým monitoringem firmy, která graffiti odstraňuje,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. „Jde o to, že firma která domy monitoruje v okamžiku kdy zjistí, že se někde na monitorovaném domě graffiti objevilo, je musí do čtyřiadvaceti hodin odstranit na náklady radnice,“ dodal Chlaupa. Součástí projektu byl i nástřik všech obecních domů s novou fasádou či historickou hodnotou speciálním nástřikem, který odstraňování graffiti usnadňuje.

Od roku 2002 jsou na základě smlouvy s radnicí do programu zapojeny i domy soukromých vlastníků. I jim radnice vyčištění domusaturuje s tím, že případná platba pojišťovny jde ve prospěch městské části.

Domy čistí sami pachatelé

Radnice má navíc dohody, které případné zadržené pachatele umožňuje v rámci alternativních trestů umístit na Prahu 6 viníci si alternativní tresty odpykat na „místě činu“.

„Prostě vyfasují rejžáky a jdou čistit fasádu, kterou poničili“ poznamenal Chalupa. Podle něj Praha 6 na začátku projektu dávala do provozních nákladů na odstraňování grafitti 4 miliony korun a do nástřiku fasád 20 milionů korun. „Od té doby ty náklady vytrvale klesají a dnes jsou ty někde na deseti procentech těch počátečních částek,“ uzavřel Chalupa.

Na obdobný projekt vyčlenila pro letošní rok deset milionů ko-run Praha 2, která ročně vynakládala na stopy po sprejerech asi půldruhého milionu korun. „Za těch deset milionů speciálními chceme postřiky ošetřit v podstatě všechny domy naší městské části,“ řekl Deníku místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska.

ONDŘEJ VANĚK