Po půlnoci dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhl zřízení nového výboru o energetice a s využitím paragrafu jednacího řádu přerušil projednávání bodu o výborech do 09:00, nakonec však zastupitelé začali znovu jednat už ve 03:00. Poté zasedání, které od čtvrtečního rána provázely dlouhé spory, opět přerušili do 15. prosince.
Ustavení výborů navrhla koalice Spolu s ohledem na to, že ani po dvou měsících od obecních voleb neexistuje dohoda o nové koalici a město stále vede původní rada. Podle zástupců Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a hnutí ANO měly vzniknout výbory, které budou projednávat tisky schvalované radou, a bude se tak promítat názor aktuálního, z letošních voleb vzešlého zastupitelstva. Zastupitelé již na první části jednání 3. listopadu zřídili kontrolní, finanční a školský výbor.
Návrh kritizovali někteří členové Prahy Sobě a Pirátů, kteří vytvoření výborů považovali za zbytečné. Ustavení výborů bylo posledním bodem, zastupitelé o něm začali jednat ve čtvrtek před 20:00. Jednání začalo v 09:00. Volba se nakonec uskutečnila dnes od 03:00, mezitím Piráti a Praha Sobě jednání zhruba na tři hodiny přerušili a vypadalo to, že pauza bude až do 09:00, což kritizovali zástupci Spolu.

Nakonec se kluby dohodly na tom, že nemá smysl čekat tak dlouho. Původní návrh na zřízení nového výboru pro energetiku, který přednesl Hřib a který byl důvodem pro přerušení jednání, v hlasování neuspěl. Volby také provázela v několika případech hlasování o tom, ze kterého uskupení v zastupitelstvu bude předseda daného výboru. Zastupitelé označili tento proces slovem "rozstřel". Rozdělení míst ve výborech má být dočasné.
Zastupitelé se přeli i o dalších otázkách, například o revokaci několika usnesení radních v sociální oblasti, které navrhovala koalice Spolu. Zastupitelé se vzájemně obviňovali z toho, kdo a jak dobře, či špatně pracoval. Projednávání dokumentu nakonec po několika hodinách přerušili do příštího zasedání.
Praha je stále bez nového vedení
Letošní čekání na pražského primátora je nejdelší v historii samostatné ČR. Od zářijových voleb už uplynulo 52 dní a dosud není známá ani podoba budoucí magistrátní koalice. Od voleb na podzim 1994 se přitom na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.
Fiala: Mám pocit, že jednání o vedení Prahy už dlouho trvat nebudou
Premiér Petr Fiala (ODS) má jako vnější pozorovatel pocit, že jednání o novém vedení Prahy by už nemělo trvat dlouho. Situace podle něj dospěla do stavu, kdy veřejnost oprávněně očekává, že hlavní město začne někdo řídit. Fiala preferuje, aby v Praze vládla stejná koalice jako na vládní úrovni, pražská koalice Spolu podle něj jinou variantu nezvažuje. Premiér to řekl novinářům před odletem na jednání premiérů visegrádské skupiny v Košicích.

Předseda vlády je přesvědčený, že koalice v podobě vládního modelu je v Praze dosažitelná. Dohoda na ní ale podle něj vyžaduje otevřený přístup i na straně potenciálních koaličních partnerů. "Doufám, že se všichni budou snažit, aby Praha co nejrychleji měla nové vedení," řekl.
S délkou jednání o pražské vládě není podle Fialy spokojený nikdo. Není podle něj jednoduché najít shodu mezi stranami, když některé z nich byly minulé volební období v opozici a další ve vedení města. "Ale myslím si, že ty věci jsou překonatelné a že se Praha dočká velmi brzy nového vedení," poznamenal.
Podle premiérova "osobního pocitu vnějšího pozorovatele" by už nejasná situace v Praze neměla trvat dlouho. Situace podle něj dospěla už do takového stavu, že pražská veřejnost oprávněně očekává, že hlavní město začne někdo řídit a výsledky voleb se promítnou i do vedení města.