Spor vznikl kolem pondělního jednání představenstva městem vlastněné firmy Pražská plynárenská Holding, která je stoprocentním majitelem Pražské plynárenské. Představenstvo složené ze zástupců koaličních stran schválilo tantiémy pro členy orgánů Pražské plynárenské za loňský rok. Rozhodnutím získali částku 300.000 korun i bývalí členové dozorčí rady z minulé politické reprezentace. Primátor Hřib, v té době na služební cestě, postup označil za porušení koaliční smlouvy a na dnešek svolal jednání.

"Problém, který vznikl teď, se má tak, že nelze ty tantiémy nějakým způsobem revokovat," uvedl primátor po skončení dnešního více než tříhodinového jednání. Dodal, že otázka odměňování politiků v orgánech městských firem je pro Piráty zásadní a že další diskuse v koalici se povede ohledně dalšího postupu kolem Pražské plynárenské a Pražské plynárenské Holding, které město plánuje sloučit. "Myslím, že koalice ohrožena není," řekl Hřib.

Nižší odměny

Původně měli bývalí členové dozorčí rady dostat každý přes milion korun, ale na návrh člena představenstva za Piráty Jaromíra Beránka se částka významně snížila. Sám Beránek se poté hlasování zdržel, ostatní členové vyplacení schválili. Jsou jimi Martin Dlouhý za TOP 09, Vladan Brož za Prahu Sobě a Tomáš Mikeska za STAN.

Rozhodnutí vycházelo z dřívějších pravidel odměňování, které současná koalice změnila v souladu s programem, podle kterého chce nová rada omezit vyplácení odměn politikům v orgánech městských firem. "Z našeho pohledu je to nedorozumění, nikoliv porušení koaliční smlouvy," uvedl dnes radní Chabr. Dodal, že předseda představenstva Dlouhý nechtěl nová pravidla aplikovat retroaktivně za minulý rok, když současná koalice vládne až od listopadu. Čižinský označil rozhodnutí za kompromis. "Úplně nerozumím, proč se to tak eskaluje," řekl.

Spor o dozorčí radu

Není to první spor, který koalice řeší kolem Pražské plynárenské. Piráti v dubnu přišli s plánem zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci, případně je nahradit neplacenými politiky. Proti se postavila TOP 09, situace se zatím nevyřešila. Server SeznamZprávy.cz v květnu uvedl, že policie prověřuje, jak firma v roce 2015 nakupovala za stamiliony korun plyn přes německou burzu.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Hlavní město ji vlastní přes firmu Pražská plynárenská Holding, která žádnou vlastní činnost nevykonává a vedení magistrátu se v polovině dubna dohodlo na jejím zániku. Pražské plynárenské loni meziročně klesl zisk na polovinu z předchozích 1,2 miliardy na 634 milionů korun.