Situace se až nyní konečně mění. Po intenzivním jednání by měla v těchto dnech radnice Prahy 5 podepsat dohodu s dosavadním provozovatelem ze společnosti Lucky Service.

„Jsme před podepsáním dohody. Smlouva nově obsahuje určité ústupky z naší strany, zásadní věcí ale je, že budeme finančně podporovat městskou část na propagaci," prozradil Pražskému deníku koncem minulého týdne majitel Lucky Service Radek Luka.

Informaci potvrdila i městská část. Podle ní tři roky stará dohoda, která vznikla ještě za minulého vedení, byla v některých bodech nevýhodná a musela doznat změn. „Skutečně nyní jednáme se společností Lucky Service, protože už existuje smlouva z roku 2013. Jsou v ní ale určité nesmyslné věci, které nejsou pro městskou část výhodné. V rámci dohody by mělo dojít k narovnání. Navazujeme na stávající smlouvu i proto, že občané byli se stávající podobou trhů spokojeni," říká mluvčí pětky Helena Šmídová.

Víc než půtky znesvářených stran ale Pražany zajímá, kdy se trhy na Smíchově opět zprovozní. Existuje velká šance, že k tomu dojde už tento týden. „Doufáme, že už v pátek opět otevřeme. Bude ale záležet na tom, jak nakonec dopadnou jednání," říká Hana Kaštilová z firmy Farmáři v Praze, která zajišťuje pro Lucky Service trhy právě na Andělu. Podle ní jsou farmáři připraveni a čekají na pokyn pořadatelů.

RADNICE ZA POŘÁDÁNÍ PLATÍ

Majitelem pěší zóny na Andělu, kudy denně projdou desetitisíce lidí, je hlavní město, správcem pak Technická správa komunikací. Ta už třetí sezónu pronajímá místo společnosti Lucky Service, které však smlouva před měsícem skončila. Nová veřejná soutěž měla určit, kdo bude provozovat trhy další sezónu. Z vyhlášení ale na poslední chvíli sešlo.

Před třemi lety totiž podepsala Lucky Service desetiletou smlouvu také s tehdejším vedením radnice Prahy 5 a její součástí byl i závazek městské části, že zde poskytne zábor a bude platit 65 tisíc korun ročně za to, že společnost trhy zajistí. Tato smlouva se ale současnému vedení radnice nelíbila a ostře proti ní vystoupila.

Právě spory a nejasnosti ohledně smluv vedly TSK ke zrušení výběrového řízení na nového provozovatele. Místo toho dala 20. května plochu Praze 5 do bezplatné výpůjčky na páteční trhy až do 21. října 2016. Ta tak nyní o provozovateli rozhoduje. Mezitím má TSK v klidu připravit a vyhlásit novou veřejnou soutěž na další rok.

NEEXISTUJÍ JASNÁ PRAVIDLA

Pravidla pro pořádání farmářských trhů v Praze nejsou jednotná. Smlouvy si totiž nastavují radnice většinou samy, protože trhy bývají na pozemcích jednotlivých městských částí, nebo jsou ve výpůjčce od TSK. Dohody tak bývají velmi rozdílné. Zatímco někde provozovatel platí tučné nájemné, jinde naopak radnice sama za pořádání platí. Vždy ale také záleží na tom, k čemu se obě strany zaváží.

Podmínky nájmu naposledy výrazně změnila radnice Prahy 6, která až do loňského roku za pořádání trhů na Vítězném náměstí v Dejvicích platila. Díky dodatku ke smlouvě nově inkasuje ročně 907 tisíc korun. Naopak však umožnila prodloužit dobu prodeje v sobotu o čtyři hodiny až do 18:00.

„Myslím, že bez počáteční podpory radnice by v Praze 6 farmářské trhy vůbec nevznikly. Po pěti letech úspěšného provozování však podle nás nadešel čas, aby se vložené investice začaly naší městské části postupně vracet," tehdy prohlásil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

Podobných případů stále přibývá, na trzích v posledních dvou letech začaly vydělávat také radnice Prahy 12 a Prahy 3.

Čtěte také: Farmářské trhy na Andělu tento pátek ještě nebudou