Pod názvem Birell Grand Prix Praha se koná už třiadvacátý ročník mezinárodní klání elitních atletů na pětikilometrové a dvojnásobné trati, která se postupně zahalí do tmy - ženy vyběhnou v sobotu od 18:00 na kratší trasu, muži od Obecního domu vystartují v 19:30. Hlavní závod tak skončí tradičně po západu slunce.

Běžecký závod v centru Prahy. Infografika.Zdroj: RedakceBěžci se od náměstí Republiky dostanou přes most na druhý břeh Vltavy a podél nábřeží dorazí do Holešovic a na Malou Stranu. Cíl je pak opět u Obecního domu. Některá dopravní omezení - především zákaz zastavení - mohou v daných ulicích začít platit už den před akcí, tedy v pátek. Pražský dopravní podnik pro dobu konání závodu doporučuje lidem v centru Prahy využívat zejména metro. Pro řidiče bude navíc uzavřen i Letenský tunel.

S dočasnými komplikacemi lze počítat i o den později v Karlíně. V neděli odpoledne totiž na tradičně široké trati postavené na Rohanském nábřeží se utká hned několik mistrů světa s nejlepšími Čechy na kolečkových bruslích.

Velká esa inlinů

"V mužích budou závodit velká esa inlinů - Kolumbijec Edwin Estrada, Venezuelan Alexander Bastidas, Němec Felix Rijhnen, v ženách pojede například elitní maratónkyně Katharina Rumpus z Německa. Na startu budou i dva výborní závodníci z Argentiny, kvalitní Rakušané… dohromady borci z osmnácti zemí světa. Z české špičky zmiňme Andreu Lokvencovou, která nás bude brzy reprezentovat na Olympiádě mládeže v Buenos Aires," uvádí tisková zpráva s tím, že se soutěží o body do prestižní série GIC (Německého poháru s mezinárodní účastí) i do Českého poháru.

Hlavní závod na skoro tříkilometrovém okruhu, kde vzhledem k vysoké rychlosti a kontaktnímu charakteru tohoto sportovního odvětví nemusí být nouze na pády a strkanice, se jede na zhruba 22 kilometrů. Pražský půlmaraton inline bruslařů doplní dopoledne závody dětí na krátkých distancích či závod otevřený pro všechny na deset kilometrů. Zájemci se pak samozřejmě mohou utkat i s těmi nejlepšími v odpoledním půlmaratonu. A motoristé samozřejmě musí sportovce tolerovat…