Obyvatelé Spořilova si oddychnou od zplodin a hluku. Alespoň v noci. Přesto ale zdůrazňují: kamiony k nám nepatří ani ve dne. Denně totiž hustě zastavěným a zalidněným územím projede neuvěřitelných jedenáct tisíc nákladních aut.

„Řešení je pouze částečné, navíc nevím, proč přichází skoro s ročním zpožděním,“ komentovala Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov rozhodnutí čtvrtého obvodu. Radní Prahy 4 spolu s prvním náměstkem primátora, odpovědným za dopravu Karlem Březinou (ČSSD) přesměrovali nákladní tranzitní dopravu z ulice Spořilovská zpět na Jižní spojku, a to od nočních 22.00 hodin do 6.00 hodin ráno.

„Připravované opatření považuji za první úspěch našeho tlaku, kterým se snažíme pomoci lidem ze Spořilova,“ řekl k opatření magistrátu starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Blokáda

Podle Jany Růžičkové ale zdraví spořilovským nikdo nevrátí. „Změny zdravotního stavu jsou trvalé. Rozhodnutí přivést dopravu na Spořilovskou ulici s námi nikdo nekonzultoval. Pokud se k tomuto opatření nepřidají další, jsme rozhodnuti uspořádat blokády Spořilovské,“ řekla Deníku Růžičková s tím, že obsadit Spořilovskou ulici hodlají obyvatelé a členové občanského sdružení SOS Spořilovu na den „výročí“ 21. září, kdy kamiony poprvé opustily Jižní spojku a vydaly se směrem na Spořilov. „Neustoupíme ani od podání žalob, protože rozhodnutí města přivést kamiony do čtvrti považujeme za neoprávněné,“ řekla Růžičková.

Zatímco Spořilovští si po středečním rozhodnutí alespoň částečně oddechli, obyvatelé Braníka bijí na poplach. Jsou totiž Jižní spojkou takřka obklíčeni. Nechápou, proč vedení města ani Prahy 4 neřeší situaci komplexně. „Pouze přesouvají problém z místa na místo,“ tvrdí zástupci občanského sdružení Náš Braník (NB).

„Jsme si vědomi toho, jak strašný je od otevření Pražského okruhu život v okolí Spořilovské ulice. Přibylo tam víc než 10 tisíc aut denně,“ říká Adéla Gjuričová z NB. „Magistrát by však měl hledat dlouhodobé protihlukové opatření, a ne pouštět tranzitní dopravu zpátky do města jen proto, aby mělo vedení Prahy 4 klid od nářků Spořilovských,“ stojí v oficiálním prohlášení NB.

Vyústění kritické situace kolem Spořilova v podobě navrácení kamionů na Jižní spojku se lidé z Braníka obávali už od poloviny června. Přestože v prázdninovém vydání časopisu Prahy 4 se koaliční zastupitelé a radní vyjadřovali spíše proti zpětnému přesměrování tranzitu na Jižní spojku.

„Zrušená diskuze občanů s vedením Prahy 4 o situaci na Spořilově, slibovaná na červenec, se dodnes nekonala. Jak vidno, názor veřejnosti není pro radnici důležitý,“ dodává v prohlášení NB.

Čtěte také: Kamiony se v noci vrátí na Jižní spojku


JITKA EISENHAMMEROVÁ
JAKUB KRUPKA