Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí dlouhodobě upozorňuje na přibývání dusíkatých látek a údajný pokles hladiny. Se spolkem sympatizující vodohospodář Jaroslav Poupě nazval už loni ekologickým zločinem revitalizaci horní části Prokopského potoka, která podle něj přispěla k rozšíření dusíkatých látek v jezírku a následnému přemnožení znečišťujících vodních rostlin. „Nejsem schopen pochopit to, že magistrát bez odpovídajícího vodoprávního řízení zlikvidoval původní, dlouhodobě stabilizované koryto vodoteče,“ uvedl tehdy Poupě.

Pokračující varovné zprávy i fotografie spolku o stavu jezírka ale označuje magistrát za silně zavádějící a manipulativní. „Spolkem v červenci vyfocený zákal na hladině je způsobený koupajícími se psy, kteří víří jemné usazeniny na břehu jezírka. To, že se na hladině občas objeví povlak, má většinou také velice jednoduché vysvětlení. Pyl a drobné chmýří z kvetoucích stromů dokáže pokrýt vodní hladinu jemným filmem a podle toho, jak fouká vítr, je buďto koncentrovaný u břehu, nebo rozprostřený po hladině,“ reagoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Město slibuje nápravu

Podle něj odpovídá stav jezírka vývoji počasí v posledních letech a vodní plocha, v nedávné minulosti vhodná ke koupání, prochází nezadržitelným vývojem dochází v ní k akumulaci živin kvůli spadanému listí, krmení vodních ptáků, zarybnění atd.

Město přesto připouští problémy s napájením jezírka a slibuje jejich nápravu. „Zmapování napájecího systému komplikuje umístění jeho části v armádním areálu s režimem utajení. Nicméně z prvních výsledků našeho průzkumu usuzujeme, že díky propustnému dnu a zřejmě poškozenému odtokovému potrubí prosakuje voda z jezírka přímo do odtoku. Sníží-li se přítok vody, může pak hladina klesnout,“ dodal mluvčí.