Zcela chybějící nájezd na Pražský okruh u pravého břehu Vltavy už dlouho jitří emoce. Mnozí obyvatelé Prahy 12 ho považují za zbytečný a bojí se, že dopravní zátěž a hluk zhorší život v okolí. Podle projektu by komunikace měla vést ve stopě Komořanské ulice, nechyběla by ani nová křižovatka. Došlo by i k částečnému přeložení železniční trati ve směru na Vrané nad Vltavou.

Podle dopravního experta Petra Vomáčky z ÚAMK by takové řešení mohlo zlepšit cestování autem pro lidi z okolí, kteří se nyní na Pražský okruh dostávají velmi složitě, zároveň však upozorňuje na jistá rizika.

Praha 12 měla požadavky 

„Obávám se, že by zde mohly vznikat dopravní komplikace, pokud se ucpou některé zásadní komunikace v okolí. Například Strakonická je dnes přetížená denně, proto by mnoho řidičů pravděpodobně volilo tuto alternativu," myslí si Vomáčka.

Radnice Prahy 12 v minulosti podmiňovala realizaci stavby některými požadavky. Například zúžení chystané přípojky ze čtyř na dva proudy, zachování koridoru pro budoucí tramvajovou trať do Komořan, zachování průchodů k Vltavě ve stávajícím rozsahu nebo například přeložení fotbalového hřiště a náhradní prostory pro psí útulek, kterých by se stavba dotkla.

Projekt spojky vyjde na 42 milionů 

Už na jaře se pražský magistrát chystal vypsat veřejnou zakázku za 42 milionů korun na zpracování komplexní projektové dokumentace, kvůli množství požadavků městské části však na poslední chvíli rozhodnutí odložil.

Tento krok radní Prahy nakonec udělali až včera. „Při projednání jsme reflektovali požadavky Prahy 12. Například chápu, že místní lidé nechtějí budování čtyřproudé silnice, kde to je možné, vznikne pouze se dvěma pruhy," sdělil Pražskému deníku náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Žádné připomínky nebyly akceptovány 

Podle něj také projektanti připraví i protihluková opatření a nevzniknou ani původně uvažované podchody a nadchody, ale jen přechody. „Bude to komunikace propojující, ale bude mít lokální charakter. Nevznikne hráz, která by oddělila řeku od rezidentů," dodává náměstek primátorky.

Starostka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) ale vidí situaci zcela jinak. „Materiál nedoznal žádných změn, v písemné verzi předkladu nebyly připomínky akceptovány, deklarace byla pouze slovní," upozorňuje starostka.

Stavbu komplikuje rozhodnutí soudu 

Realizaci celé stavby však může zkomplikovat ještě jiný problém. Městský soud v Praze totiž na základě žaloby proti hlavnímu městu zrušil letos koncem dubna územní rozhodnutí, které by umožnilo stavbu. „Prvoinstančně bylo územní rozhodnutí zrušeno. Pokud by ho nakonec soud zrušil definitivně, vypíše Praha druhou veřejnou zakázku na přípravu dokumentace pro nové územní rozhodnutí," nabízí řešení náměstek Dolínek.

Tento postup magistrátu ale Praha 12 kritizuje. „Považuji rozhodnutí radních za nerozumné. Osobně jsem nabádala k vyčkání soudního verdiktu, kvůli možné trestní odpovědnosti nehospodárné investice 42 milionů korun za projekt," dodává starostka městské části Rázková.

Čtěte také: Radní projednají opravy okolí metra a napojení Komořan na okruh