Po kauze „šmírování“ prázdných městských bytů pomocí elektroměrů, podezřelé hlasování městské rady ohledně Libeňského mostu, sporům ohledně magistrátních společností nebo privatizace obecních bytů či nedávné vyhrocené debatě o Mariánském sloupu na Staroměstském náměstí nastal další „letní románek“. Může skončit rozchodem?

Lidovec Wolf, který působil jako radní pro kulturu v minulé koalici vedené hnutím ANO, rozeslal v pátek do médií velmi emotivní prohlášení směrem k Hřibovi. Současného koaličního zastupitele a předsedu magistrátního výboru pro kulturu rozlítil článek o nasvícení Petřínské rozhledny. Wolfovi se nelíbí, že věž září různými barvami víc než dřív.

Petřínská rozhledna není součástí Matějské poutě

„Svým svévolným nakládáním s nasvícením (asi jak se vyspí) zásadně popírá pravidla přijatá radou ohledně používání nasvícení této rozhledny,“ napsal politik s tím, že magistrát přijal pravidla, při jakých výjimečných událostech smí Petřínská rozhledna svítit jinou než obvyklou žlutou barvou.

„Pan primátor si asi neuvědomuje, že rozhledna se nachází v památkové zóně UNESCO a je jednou z významných dominant hlavního města. Petřínská rozhledna není součástí Matějské poutě či podobných věžích v Las Vegas, kde si může každý nasvítit, co chce a jak chce,“ dodal Wolf.

Zástupci městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má osvětlení Petřínské rozhledny na starosti, přitom tvrdili, že si na světelný smog dávají pozor a nechtějí, aby to „nebyla příliš velká ‚divočina‘ à la Las Vegas“.

„Jako zastupitel a člověk narozený v Praze odmítám svévolné a neodborné zacházení, až zvůli pana primátora rozhodovat sám, pro jakou akci má či nemá rozhledna změnit svou standardní barvu přirozeně zapadající mezi ostatní dominanty Prahy a obcházení pravidel města. Chápu, že na Zlínsku, odkud do Prahy před několika lety pan Hřib přišel, podobnou atrakci nemají, a tak se snaží si své pozice primátora užít, a to i směrem k hraní si s tou pražskou historickou dominantou,“ pokračuje v tvrdé kritice Wolf.

Hřib: Eiffelova věž je známá výstředními efekty

„Žádám ukončení takovýchto trapných experimentů, hraničících s praktikami papalášů z dob, které jsme si mysleli, že se již v Praze nebudou vyskytovat,“ zakončil zástupce koaličních Spojených sil.

Hřib se ve vyjádření pro Aktuálně.cz obhajuje tím, že neexistuje žádné formální usnesení rady a že současně platné doporučení komise rady pro koordinaci neinvestičních aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace není závazné.

Je pravdou, že od roku 2002, kdy byla dokončena rekonstrukce této historické památky, se několikrát věž na Petříně rozzářila barvami při různých příležitostech bez ohledu na vládnoucí politickou reprezentaci.

Primátor Hřib tedy tvrdí, že pravidla památkové ochrany v zóně UNESCO neporušuje. „V Paříži je pod ochrannou UNESCO například celý břeh řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži, která je známá svými někdy možná až výstředními světelnými efekty a kterou bychom s trochou nadsázky mohli k Petřínské rozhledně přirovnat,“ uvedl Hřib pro Aktuálně.cz.

Spojené síly pro Prahu mají problém s vyššími tarify pro taxikáře

Na pondělní schůzce koaličních partnerů by se měl podle všeho řešit návrh z díly primátora náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě), který chce, aby magistrát po třinácti letech povolit taxikářům zvýšit cenu za kilometr o osm korun na 36 korun, nástupní sazbu o 20 korun na 60 korun a minutu čekání o korunu na sedm korun.

„Máme s tím velký problém a klub Spojených sil s návrhem nesouhlasí. Nechceme další omezování alternativní přepravy. Návrh nebyl navíc projednán v koalici a tento postup se nám nelíbí,“ uvedl šéf zastupitelů Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle usnesení klubu Spojených sil vadí zastupitelům také to, že vyhláška přichází ve chvíli, kdy poslanci ve Sněmovně projednávají vládní novelu zákona o silniční dopravě, která také řeší problematiku taxislužby. „Rušila by se tím předem domluvená výjimka, že Uber a další nemusí mít taxametry," vzkazují Pospíšil a spol. kolegům v pražské koalici.