V Česku byla potvrzena u necelé tisícovky lidí. Právě poměrně nízký počet nakažených ve srovnání s okolními zeměmi vede k tomu, že strach z nemoci mizí a lidé na ochranu zapomínají. Projevilo se to i dnes na zájmu kolemjdoucích, kondomy si brali hlavně cizinci. Dívky převlečené za spermie řekly, že vědí o důležitosti kondomů pro ochranu před nákazou. "Vždyť je to hrozně důležité, aby se lidé nenakazili HIV a chránili se i před jinými nemocemi," vysvětlila šestnáctiletá Lucie. "Dáváme najevo bubnováním, že podporujeme boj proti HIV. Je to nemoc, která nezmizela, naopak pořád se rozmáhá," řekl šéf bubeníků Miloš Vacík.
Ministryně Stehlíková poznamenala, že původní strach z nákazy mezi lidmi zvolna polevuje a slábne i proud peněz, které stát dává na prevenci HIV/AIDS. Česko dává na boj s AIDS ročně zhruba 20 milionů korun. Z toho se platí nejen prevence, ale i anonymní testování a léčba pacientů, kteří chtějí zůstat v anonymitě, uvedla ministryně. Potěšilo ji prý, že občané reagovali na dnešní akci pozitivně. "Nicméně problém je, říkají nám, že si tu hrozbu ani neuvědomují," uvedla. Podle Stehlíkové by lidé měli myslet na riziko stále a nechat se v určitých chvílích života vyšetřit na infekci HIV. "To tu není, převládá bezstarostnost, pocit, že 'to se mi nemůže stát'," řekla.
Dnešní akcí na Václavském náměstí skončil Národní týden kondomů, který pořádá jeho výrobce pravidelně každý rok v květnu. Lidé se dozvědí například to, že první kondomy chránily lidi už ve starověkém Egyptě tisíc let před naším letopočtem. V 16. století prosazoval anatom Gabrielle Fallopius používání lněných kondomů na ochranu před syfilitidou. Kondom dostal název v 17. století z latinského condus, což znamená schránka, nebo po doktoru, který se jmenoval Kondom či Quondam. Vyráběl se ze střev zvířat. Casanova přezdíval svůj kondom redingote anglaise, neboli anglický jezdecký kabát.