Jde totiž o vyšetření průchodnosti tepen dolních končetin a zjištění rizika případného onemocnění ischemickou chorobou dolních končetin.

Vážné potíže s prokrvením dolních končetin má více než milion Čechů, neboli zhruba deset procent populace trpí ischemickou chorobou dolních končetin (ICHDK). Výsledky odborných odhadů vycházejících ze zahraničních studií potvrdila rozsáhlá série měření rizika ICHDK, která se již uskutečnila ve více než 80 lékárnách po celé republice – u více než 12 procent jejich účastníků bylo zjištěno velmi vysoké podezření na ICHDK.

Měření v lékárnách

Ve čtvrtek měření probíhá zdarma v lékárně polikliniky na Proseku zdarma v Praze, ve středu to bylo v lékárně v obchodním centru Arkády na Pankráci. Měření tlaku trvá necelých deset minut – dělají se pro jistotu dvě a mezi nimi musí být alespoň pětiminutová pauza.

Měření by si měli nechat udělat všichni, kteří trpí vysokým krevním tlakem, ale i lidé, kteří dosud žádné obtíže nepociťují. „V úvodní fázi nemoc nemá žádné viditelné příznaky. Ty se často projevují až ve vyšším stádiu, kdy třetina postižených do pěti let od diagnostikování ICHDK zemře,“ říká Ladislav Pavlík mluvčí firmy Apotex, která měření spolu s lékárnami organizuje. Podle něj je tak úmrtnost na ICHDK výrazně vyšší než u rakoviny prsu či lymfatických žláz. Téměř polovina účastníků měření, jichž bylo v celé České republice již na 3000, navíc měla zvýšený krevní tlak, o němž vesměs nevěděli.

Měření ABI indexu neboli zápěstníko-kotníkového ischemického indexu probíhají v lékárnách již více než dva roky. Tento index patří k hlavním indikátorům ICHDK. „Naším cílem je zvýšit povědomí o nemoci, která je svým významem plně srovnatelná s ischemickou chorobou srdeční a se srdečním infarktem, většina populace však o ní stále nemá dost informací,“ podotýká Pavlík.

Plíživá a život ohrožující choroba

Postup ischemické choroby dolních končetin se člení do čtyř stádií. V první fázi přes 60 procent pacientů nepociťuje žádné symptomy. Druhé stádium je již spojeno s prvními bolestmi při pohybu. U třetího se vyskytuje bolest končetin i v klidové poloze a v nejhorší čtvrté fázi dochází dokonce k odumírání tkáně a hrozí onemocnění celkovou sepsí. Pravděpodobnost vzniku onemocnění zvyšuje zejména kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a nadváha.

„Tak můžete se zase obout. Máte to v pořádku,“ říká Miloslava Drozdová a na záznamu, který vyjíždí z tiskárny, ukazuje naměřené hodnoty: u hodnot vyšších než 0,9 ICHDK diagnostikována není a bezprostředně nehrozí, u 0,75 je lehká, 0,50 středně těžká a u úrovně nižší než 0,50 je těžká a život ohrožující. „Už u 0,90 posíláme vyšetřené k lékaři, ale vy můžete být v klidu, máte 1,11 a 1,17.“

Magistra Miloslava Drozdová řekla Deníku:
Je to stejně nebezpečná nemoc jako u srdce

Proč se měří tlak na všech čtyřech končetinách a ne jen na nohou?
Jde o poměrové měření. Protože by měl být průtok stejný, signalizuje vyšší tlak v dolních končetinách zhoršenou průtočnost tepen, jinými slovy jejich zanášení balastními látkami, tedy krevními usazeninami. Samozřejmě, že to ovlivňuje v prvé řadě vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Zatím jste změřili asi na 3000 pacientů. Je to dostatečně reprezentativní vzorek pro první závěry?
Určitě je, i když měření budou ještě pokračovat. Odborné odhady vycházející ze zahraničních zkušeností hovoří o zhruba desetiprocentním postižení populace ischemickou chorobou dolních končetin v různých stádiích a to naše měření potvrzují. Pravdou ovšem je, že na vyšetření přicházejí větší měrou ženy – asi si svého zdraví více váží.

Když tu – zjednodušeně řečeno - nedokrvenost nohou u někoho zjistíte, co mu doporučíte?
Jednoznačně návštěvu audiologického centra nebo cévního centra, kde už potom stanoví další kroky, jež vedou k léčení pacienta. Ale lze jít i za svým obvodním lékařem, který vás již odešle k odborníkovi.

Je nějaká souvislost mezi ischemickou chorobou dolních končetin a ischemickou chorobou srdeční?
Je i není. Zkušenost nám ukazuje, že pokud je přítomna ischemie dolních končetin, nemusí být nutně také ischemie na srdíčku, nicméně je to stejný typ onemocnění a stejně nebezpečný. A bývá to relativně často společné, ale v procentech vám to teď neřeknu.

Čtěte také: Chrápání vás zbaví specialista z Asklepionu