Naposledy se skandování „Jude“ ozývalo při středečním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti londýnskému Arsenalu. A to i přesto, že komentátor zápasu na začátku všechny fanoušky upozornil, že antisemitská hesla na fotbal nepatří, a požádal všechny slušné příznivce, aby rasisty vypískali, a sklidil za to potlesk. Skandování Jude (Slavie) bylo přitom z části publika slyšet už poněkolikáté.

„Užití německého názvu pro Židy ,Jude´ při pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války,“ píše v dopise adresovanému předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému vedení Židovské obce v Praze. Žádá, aby představitelé klubu takovým projevům zabránili.

Celospolečenský problém

„Sparta proti rasismu bojuje už řadu let. Je nezbytné pozitivně komunikovat se všemi fotbalovými fanoušky v zemi. Příznivci Sparty nejsou jediní, kdo to vykřikuje. Jedná se o celospolečenský problém, který tu je řadu let. Není to otázka, která by vyvstala až teď s jedním dopisem,“ říká tiskový mluvčí Sparty Lukáš Přibyl. Zástupci obce a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát Spartu nařkli z toho, skandovaným pokřikem „Jude“ se část příznivců klubu otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu vedení rozhodně vystoupilo.

„Vedení Židovské obce chápu, Sparta by měla zabránit tomu, aby se podobná situace příště opakovala. Je to na samé hranici trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení. O ten by se jednalo, pokud by bylo zjištěno, že to lidé činí s úmyslem, aby snížili vážnost občanů židovské národnosti,“ řekl Pražskému deníku právník Josef Lžičař.