Slavia se k novému Edenu upíná už pěknou řádku let, teď je ale stavba v plném proudu. Prostory by měly být slavnostně otevřeny v březnu a nadcházející derby odehráno právě v nich.

Rok 2010 je nejistý

Sparta svým stánkem disponuje, ale v porovnání se stadiony ve vyspělých fotbalových zemích je nynější Letná spíše podprůměrná. Proto se má zbořit a na jejím místě postavit tzv. národní stadion, který by pro svá utkání využívala nejen Sparta, ale především reprezentace. Jako termín byl stanoven rok 2010, je však velmi pravděpodobné, že stadion bude dokončen později.

„Od roku 1996, kdy myšlenka národního stadionu vznikla, jsme nejblíže konečnému výsledku,“ prohlásil Jan Obst, bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu a současný poradce pro výstavbu stadionu. Dlouhou dobu se skloňovala různá místa, kde by měl stadion určený zejména pro účely národního týmu stát. Ve hře byl Eden, Strahov, Nové Butovice, Maniny, Kačerov… „Jenže u všech těchto míst vznikly neřešitelné problémy, dohoda s příslušnými orgány nebyla možná,“ argumentoval Obst.

Termín se dodrží

A tak bylo vybráno území Sparty. Zasloužil se o to především místopředseda svazu Vlastimil Košťál. Podle zákulisních informací se o místě národního stadionu rozhodlo proto, že byl Košťál prezidentem letenského týmu. „Takové spekulace zásadně odmítáme,“ prohlásil ale Obst.

Národní fotbalový stadion bude mít kapacitu 40 tisíc diváků. To Eden by měl do svých útrob pojmout o dost méně lidí: 21 tisíc (dalších 900 míst bude ve čtyřiceti VIP boxech. Tato stavba ale na rozdíl od Letné už nabývá konkrétních rozměrů. „Máme termín 20. března a zatím jde vše podle plánu,“ vzkázal mluvčí investorské firmy E-Side Property Alexandr Kliment. Derby se odehraje o devět dní později. „Jsme samozřejmě rádi, že stadion bude konečně stát,“ uvedl k výstavbě Jan Charvát, mluvčí Prahy 10.

Městská část prosazuje vznik zastávky na trati z hlavního nádraží do Říčan, která vede kolem. S tím počítají i železničáři, termín je ovšem nejdříve po roce 2010. Než bude vybudován národní stadion, měla by v Edenu hrát i reprezentace. A po jeho dokončení vznikne další ze série sparťansko–slávistických sporů: je lepší ten váš, nebo náš stadion?

close zoom_in

Letná rozděluje politiky

Letná -Národní fotbalový stadion je předmětem kontroverzí mezi pražskými politiky. Zatímco primátor města Pavel Bém jeho vznik vítá, opoziční zelení jej na tomto místě nechtějí.

Podle Béma je Letná rozumným místem pro národní stadion. První výhodou jsou podle něj nižší náklady, než kdyby se musel postavit úplně nový stadion. „Za druhé potřebuje nynější stadion rekonstrukci tak jako tak,“ zdůraznil Bém. Nevýhodou Letné je podle něj skutečnost, že je v centru a doprava autem na toto místo je tedy velmi komplikovaná. Ani to ale není neřešitelné. „Při výstavbě městského okruhu vzniknou kapacitní garáže. Navíc je místo dobře dostupné městskou hromadnou dopravou,“ uvedl Bém.

Právě dopravní situace na Letné je jedním z důvodů, proč proti stadionu vystoupili pražští zelení. „Děsíme se především dopravních kolapsů, které by s sebou přinesly zápasy, na které může přijet až 40 tisíc fanoušků,“ říká Ondřej Mirovský ze zelených. Otázka by se brzy měla řešit i na zastupitelstvu hlavního města. Strana zelených totiž nasbírala dostečné množství podpisů, aby se letenská zástavba na zasedání projednala. „Máme kolem tisíce podpisů. Sbírat ale nepřestaneme.

Petici proti výstavbě stadionu mohou lidé podpořit třeba příští úterý na Letenském náměstí,“ uvedl Mirovský. Petici chtějí na magistrát donést nejpozději v polovině listopadu, aby se jí zastupitelstvo mohlo ještě letos zabývat. Radnice Prahy 7, na jejímž území budoucí Národní fotbalový stadion leží, k němuzatím nezaujala stanovisko. „Projekt nám byl zatím představen jen letmo. Abychom mohli zaujmout nějaké stanovisko, potřebujeme vidět plán podrobněji,“ řekl mluvčí radnice Martin Vokuš. (eis, luc)

Problémy s pozemky

Letná -Pozemky pod stadionem Sparty „zlomily vaz“ bývalé předsedkyni výkonného výboru Pozemkového fondu Jiřině Böhmové. Tu policie nedávno obvinila z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku za to, že před pěti lety ještě jako úřednice ministerstva financí prodala pozemky pod Spartou za 20 milionů korun. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba ale cena měla být nejméně dvojnásobná. (red)