Ta se však k takovému kroku nechystá. „Jako vyhlašovatel soutěže revidovat výsledky ani nesmíme, překvapuje mě, že tohle Česká komora architektů neví,“ sdělil ředitel NK Vlastimil Ježek, podle kterého prohlášení UIA vzniklo na základě tvrdého nátlaku některých českých architektů. „Právníci nám udělali rozbor, podle kterého jsou výsledky soutěže v pořádku,“ pokračoval Ježek.

Nespokojené vejce

Na mezinárodní architekty se obrací s protesty jednotlivé české ateliéry, které v soutěži neuspěly. Své výtky k údajnému nedodržení soutěžních podmínek ze strany vítěze zaslalo UIA celkem osm českých architektonických kanceláří, které soutěžily. „Nemůžeme se smířit s takovým šalamounským rozhodnutím. Mezinárodní architekti řekli, že něco nebylo v pořádku.

Je podle nich potřeba poučit se do budoucna ze současných chyb a na vše při dalších soutěžích. Zároveň však tvrdí, ať už ty současné výsledky necháme být,“ sdělil Jan Šébka ze společnosti HŠH architekti, která se svým návrhem ve tvaru vejce skončila v soutěži třetí. „Národní knihovna musí opravit výsledky,“ dodal Šébka.

Ateliér podal už v květnu stížnost Ústavu pro ochranu hospodářské soutěže, který zatím nerozhodl. Podle Vlastimila Ježka vzniklo kritické prohlášení UIA na základě tvrdého nátlaku některých architektů. Soutěže se zúčastnilo několik stovek architektů z mnoha zemí, ale podle Ježka si stěžují jen ti z Česka.

Rozděluje národ

Praha - Architektonický návrh Jana Kaplického pro novou knihovnu na Letné rozděluje národ na dvě poloviny. Zatímco jedni ho považují za odvážné futuristické dílo, které nám svět závidí, druzí ho považují za nehoráznost ničící historické centrum. „Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v navrhované podobě na Letné byla,“ řekl například prezident Václav Klaus. „Když někdo jednou za deset let navrhne zajímavý, originální dům, tak je hned vzbouření na vsi,“ reagoval na něj jeho předchůdce Václav Havel.

Petici, bránící dílo Jana Kaplického, podepsali například držitel Národní ceny za design Jiří Pelcl, bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Zdeněk Ziegler, jeden z nejvyhledávanějších reklamních režisérů Ivan Zachariáš, galeristka Meda Mládková či kurátorka Umělecko průmyslového muzea Iva Knobloch. Mnozí politici však kritikou nešetří stejně jako prezident. „Ta stavba je katastrofa,“ řekl pražský zastupitel za ODS Pavel Žďárský. Neexistující knihovna má už nyní několik pojmenování. Kromě nejběžnější chobotnice se jí také říká žabí hlen či blob.

close zoom_in

Ředitel Ježek: Stavbu nelze protahovat

Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka nelze se stavbou nové budovy otálet, protože současné prostory už kapacitou nestačí.

Proč jste umístění knihovny navrhli na Letnou?

Ten podnět přišel od představitelů města anámse líbil. Proto nás nyní překvapuje jejich negativní postoj, který přišel až po zveřejnění výsledků soutěže.

Co by se stalo, kdyby vám Praha nakonec neprodala pozemky na Letné?

Budeme muset hledat jiné řešení, protože novou budovu potřebujeme. Ale doufám, že zastupitelstvo nakonec nevezme zpět svůj souhlas s prodejem, který vyslovilo jednomyslně před rokem a čtvrt.

Existují varianty na jiné umístění?

Je jich několik od samého počátku, ale nechci o nich mluvit, protože stále věřím, že Letná není prohraná. Je to totiž dobré místo, což tvrdí velké množství odborníků.

Jakých jste schopni kompromisů?

Uvědomujeme si, že bez dohody s Prahou knihovna na Letné nebude. Jsme ochotni zahájit diskusi například o výškovém i barevném provedení stavby.

Proč je pro vás nová budova tak důležitá?

Současné prostory už kapacitou nestačí. Pokud výstavbu odložíme, tak za pět let budememuset skladovat cenné dokumenty v krabicích na chodbách a možná by muselo dojít k uzavření Klementina. Ale jsem optimista, že to takhle daleko nikdy nedojde.

Jak hodnotíte výtku mezinárodní unie architektů?

Není to nijak příjemné, ale vím, že byla pod velkým tlakemněkterých českých architektů. Ato, že i přesto soutěž nezrušila, ani zásadně nezpochybnila, je velmi pozitivní.