Odpoledne bylo ve znamení workshopů. Děti i dospělí si mohli vytvořit papírové korálky nebo náramky přátelství či podzimní girlandy. Nejeden dětský obličej se rozzářil, když se na něm objevila oblíbená postavička nebo zvířátko.

Jídlem se plýtvá stále více

Hlavní myšlenkou akce, ale bylo účastníky seznámit s komunitní lednicí, která je v rámci projektu Samsung Bezezbytku v Komunitním centru Žižkov umístěna, a zábavnou formou je informovat, jak sami mohou pomoci druhým a zároveň předejít plýtvání potravinami.

Každý, kdo v dané komunitě žije, pracuje, podniká, či se v ní pravidelně pohybuje, může do lednice vložit cokoliv, co nespotřebuje a co je zároveň před datem spotřeby. A kdokoliv další si z lednice zase může vzít, co potřebuje nebo chce.

Kde najdete komunitní lednici z projektu Samsung BezezbytkuKomunitní centrum Žižkov→ Koněvova 65a, Praha 3
Komunitní centrum a zahrada Kotlaska→ Nad Kotlaskou I., 180 00 Praha 8
Studio ALTA→ U Výstaviště 21, Praha 7-kavárna „Obývák“


Význam komunitní lednice z projektu Samsung Bezezbytku pro městskou část vysvětluje David Gregor, místostarosta Prahy 3: „Rádi bychom prostřednictvím komunitní lednice propojili jednotlivé komunity v nejbližším okolí na Praze 3. Se záměrem, mít sdílenou lednici, už pracujeme delší dobu - včetně průzkumu na toto téma mezi obyvateli Prahy 3. Ohlas na to byl velmi pozitivní. Jsem velmi rád, že se podařilo mou myšlenku ‚To, co jednomu přebývá, si jednoduše vezme ten, kdo to potřebuje‘ dotáhnout do finále."

V letošním roce se otevřely komunitní lednice v rámci projektu Samsung Bezezbytku už na třech místech v Praze. Organizátoři projektu chtějí upozornit na skutečnost, že stále větší množství jídla (až 20 kg ročně) končí v České republice v koši.

Na druhé straně se rozšiřuje skupina lidí, která u nás nemá přístup ke kvalitním potravinám. Komunitní lednice má za cíl pomoci předcházet plýtvání s potravinami a zároveň pomáhat v rámci komunity. Hlavní myšlenkou je: Nebýt lhostejný k lidem v mém okolí a zbytečně neplýtvat.

Co do lednice patří, a co neDo lednice lidé nosí jídlo, které bude dále někdo konzumovat, a právě proto existují určitá pravidla, na které dohlíží koordinátor lednice. „Do lednice se nesmí dávat nahnilé nebo zkažené potraviny. Všechno jídlo musí být před koncem uvedeného data spotřeby. Potraviny musí být v originálním balení. Výjimku tvoří například ovoce a zelenina,“ říká Veronika Doubnerová, manažerka projektu Samsung Bezezbytku.
ANO✓uzavřené, balené, originálně označené potraviny před datem spotřeby
✓čerstvé ovoce
✓čerstvá zelenina
✓čerstvé pečivo
✓neotevřené pasterizované mléko
✓jogurty
✓sýry
✓neotevřené ovocné šťávy, džusy
✓čerstvá vejce
NE× vařené jídlo z domova nebo z jiného necertifikovaného zdroje
× nepasterizované mléko
× maso
× ryby (vyjma konzervovaných ryb) 
× alkohol, či potraviny, které jej obsahují