Její pád v červenci 1997 způsobil lavinu krachů tuzemských cestovních kanceláří a vedl ke změně zákona, který cestovním kancelářím nařizoval povinné pojištění proti úpadku.

Státní zástupce viní z podvodu trojici šéfů společnosti v čele s předsedou představenstva Ivanem Breznenem. Od lidí podle ní totiž vybírali peníze i přesto, že věděli, že cestovní kancelář je ve špatné ekonomické situaci a nebude moci zájezdy uskutečnit. „Pod záminkou zahraniční rekreace vylákali vysoké částky od velkého množství lidí,“ uvedla státní zástupkyně. Škoda se vyšplhala na 49,8 milionů korun. Stovky klientů tak zůstaly v cizině bez dopravy domů, další tisíce vůbec neodjely.

Poškozených je několik tisíc. Soudkyně Eva Marková musela ještě před začátkem přečíst jejich jména se sumami, o které přišli. Po patnácti minutách čtení seznamu se dostali ke jménu Blažek.

Všichni klienti se přitom s náhradou škody ani nepřipojili. Ta je vzhledem k tomu, že je kancelář v konkursu, jen těžko vyložitelná.Travela přitom není první zkrachovalá cestovní kancelář, ve které Breznen působil. Koncem osmdesátých let totiž řídil tehdy státem podporovanou Cestovní kancelář mládeže. Breznen tehdy čelil podezření, že ji vytuneloval a její aktivity včetně obchodních kontaktů převedl na svoji Travelu. Policie vyšetřování odložila.