Nadměrné exhalace, hluk a dopravní přetížení oblasti, to jsou hlavní důvody, proč pražský městský soud vyhověl žalobě občanských sdružení. Těm se nelíbilo to, že kvůli stavbě výškových budov na Pankráci povolilo ministerstvo pro místní rozvoj stavby nových nájezdů a vybudování nového pruhu na magistrále.

„Soud například konstatoval, že úřad nemůže odsouhlasit novou dopravní stavbu v území, které je nadlimitně zatíženo hlukem a znečišťujícími látkami v ovzduší, bez kompenzačních opatření,“ řekl advokát Ondřej Tošner z Ateliéru pro životní prostředí, který žalobu sepsal. „Potvrzuje se tak, že celý proces dostavby Pankrácké pláně je fakticky nezákonný,“ uvedl Tošner.

Některé z nájezdů na magistrálu, například v ulici Hvězdova, však již investorská společnost ECM delší dobu staví. „Soud zatím oficiálně nezrušil stavební povolení, do té doby, než tak učiní, budeme ve stavbě pokračovat,“ uvedla mluvčí ECM Zuzana Doležalová. Dá se však předpokládat, že soud povolení v nejbližší době zruší a projekt se zastaví. Ministerstvo pak bude muset celý projekt přehodnotit a přihlédnout k námitkám soudu.

Akce zástavby Pankráce se tak po nedávném verdiktu výboru světového kulturního dědictví UNESCO, který nařídil snížit plánovanou výšku nejvyššího stometrového věžáku o více než třetinu, znovu komplikuje.

Více o verdiktu UNESCO čtěte zde.

Zástupci občanských sdružení a místních obyvatel rozhodnutí soudu vítají. „Úřady vůbec nebraly v potaz názor veřejnosti, i to je jedním z důvodů, proč soud žalobě vyhověl,“ prohlásila Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce. Stejně jako zástupci dalších sdružení doufá, že při novém projednávání staveb budou mít obyvatelé okolí větší slovo. „Předpokládáme, že jednání o dopravní situaci v naší čtvrti se vrátí na začátek a my budeme moci přispět ke zlepšení celé koncepce tam, kde to ještě půjde,“ sdělila Janoušková.

Lidem se nelíbí zejména plán na rozšíření magistrály o nový pruh v oblasti mezi ulicemi Na Veselí a Pod Vršovickou vodárnou III. Podle nich jde magistrát proti prohlášením politiků z pražské radnice, kteří se v letos podepsaném memorandu zavázali provoz na magistrále zklidnit. „V oblasti jsou trvale překročeny limity pro hlukovou zátěž a znečištění ovzduší. Magistrát by měl magistrálu omezit a ne ji rozšiřovat,“ uvedla Alžběta Rejchrtová ze sdružení Občané postižení severojižní magistrálou.

Další rozhodnutí o osudu dopravních úprav bude na ministerstvu, které má projekt upravit podle rozhodnutí soudu. O územním rozhodnutí na stavbu výškových budov zase v současnosti rozhoduje magistrát, k němuž se odvolala občanská sdružení a společnosti vlastnící již fungující stavby na Pankrácké pláni. Magistrát by měl vydat verdikt ještě v průběhu září.