Starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS) neuspěl se stížností, kterou napadl volby v této městské části. Městský soud v Praze v pondělí zveřejnil rozhodnutí, že jeho podnět zamítá.

Občanští demokraté v první městské části letos ve volbách zcela propadli. Poprvé po mnoha letech musí předat vedení radnice konkurenčním stranám (TOP 09 a VV).

Rozhovor

Filip Dvořák se domáhal prohlášení neplatnosti voleb kvůli rozhovoru, v němž někdejší primátor ODS Jan Kasl hovořil o tom, že zastupitelé ODS v hlavním městě jsou vesměs zkorumpovaní a že ani spolupráce s policií tomu nedokáže zabránit. A v jiné souvislosti zmínil i Dvořáka.

Nicméně soud odmítl, že by to mohlo přispět k tomu, že starosta Prahy 1 získal letos jen polovinu hlasů ve srovnání s volbami v roce 2006.

„Názor voličů není výlučným výsledkem krátké volební kampaně, neboť se utváří v průběhu celého volebního období a souvisí s celkovou spokojeností s volenými orgány v daném volebním období,“ napsala soudkyně ve zdůvodnění rozsudku.

12 z 15 žalob soud zamítl

V metropoli bylo podáno na neplatnost voleb 15 žalob, soud už 12 zamítl. Nejčastěji byly napadané volby v Praze 1 – byly podány čtyři neúspěšné žaloby. Nikdo tak už nemůže volby v této městské části prohlásit za neplatné.

Kromě Dvořáka neuspěl u soudu ani Pavel Beneš, kterému vadilo přelepování plakátů ODS. 34letý správce nemovitostí, který voličům napsal, že mu kamarádi říkají Rychlonožka, skončil letos i v roce 2006 těsně za posledním zvoleným kandidátem ODS.

Se stížností neuspěl ani bývalý zastupitel Daniel Solis, který propadl jako jednička kandidátky Zelená Praha Rezidenti. Kritizoval plakáty Strany zelených poblíž volební místnosti.

Soud zamítl v Praze 1 i návrh voličky, které vadil podezřele nízký volební zisk VV.

Marné stížnosti
Které napadené volby už Městský soud v Praze rozhodl


Praha 1 (negativní mediaální kampaň proti ODS a Filipu Dvořákovi)
Praha 1 (plakáty Strany zelených poblíž volební místnosti)
Praha 1 (přelepování volebních plakátů ODS)
Praha 1 (podezřele nízký volební zisk VV oproti roku 2006)
Praha (volební systém neumožnil SZ, VV a SNK–ED získat mandáty v zastupitelstvu, přestože měly více než 5 % hlasů)
Praha (volební schránky nebyly od 22 do 8 hodin pod přímou osobní kontrolou volební komise)
Praha (odlišný text s návodem na úpravu volebních lístků na webu magistrátu)
Praha 3 (rozdělení Prahy 3 do čtyř volebních obvodů neumožnilo volit stranu, která v některém z obvodů nebyla zastoupena)
Praha 4 (dopis starosty občanům den před volbami a propagace ODS u volební místnosti)
Praha 5 (nezvykle nízký volební zisk ČSSD v jednom obvodu)
Praha 10 (počty mandátů ve čtyřech volebních obvodech neodpovídaly počtu obyvatel)
Praha–Ďáblice (zavádějící označení plakátů různých stran)
Pozn.: V závorce je uveden důvod podání žaloby na neplatnost voleb
Zdroj: Městský soud v Praze