A dokonce navzdory tomu, že pomítané video z domovní prohlídky v jejím domě v Rudné (který obývala společně s partnerem Petrem Kottem, jenž stejně jako Rath ještě ve vazbě zůstává) ukázalo, že trezor s penězi, které se v domě našly, byl zamaskovaný ve sklepě s kompoty a láhvemi vína.

Hlavní postavou dne se stal muž, který stál na samotném počátku případu. Bezesporu stěžejním momentem byl totiž výslech expolicisty a posléze soukromého detektiva Libora Gregora, na jehož udání se rozjelo rozsáhlé vyšetřování, spojené mimo jiné s masivním nasazením odposlechů. Rath už od počátku upozorňuje, že je podivné, jak kauza odstartovala: obyčejný soukromý detektiv z Kladna se v roce 2011 sebere a jede do Brna na Nejvyšší státní zastupitelství ČR, kde ho přijme náměstek a sepisuje s ním oznámení o údajných manipulacích a úplatcích kolem krajské zakázky na rekonstrukci buštěhradského zámku, o čemž oznamovatel ví pouze z doslechu.

Gregor u soudu uvedl, že se o všem dověděl mezi řečí od klienta. Od státního zaměstnance spjatého s ministerstvem financí, který se na něj původně obrátil kvůli privátním problémům. Svědek si ale nepamatuje jméno informátora, a dokonce ani neví, jak dotyčný vypadal. Jen si je jistý, že byl důvěryhodný.