Městskou část kvůli tomu žalovat spolek Auto*Mat společně s občanem Prahy 8 Tomášem Hnykem, kteří byli zastoupeni advokátem Štěpánem Holubem z kanceláře Holubová advokáti. Vyplývá to z rozsudku soudu, který má redakce webu k dispozici.

Mezi radnicí a cyklistickými aktivisty se o cykloobousměrky bojuje už delší dobu. V Karlíně byly zavedeny v roce 2012. Praha 8 se pokusila zrušit celou zónu poprvé takzvaným opatřením obecné povahy poprvé v roce 2016, později dalším v roce 2017. To ale zrušil pro nezákonnost Nejvyšší správní soud. Radnice ale zkusila i potřetí vydat nové opatření loni v létě.

Nesplňuje podmínku srozumitelnosti

Na elektronickou úřední desku vyvěsila návrh třetího opatření, který ale po osmnácti dnech smazala. Nikdo k němu nedal námitky, ačkoliv na předchozí opatření přišly námitek desítky.

Aktuální opatření obecné povahy soud nařídil zrušit, neboť Úřad městské části Praha 8 „při vydávání přezkoumávaného opatření obecné povahy nedodržel zákonem stanovené podmínky pro procesní postup při jeho vydávání“. Soud mimo jiné konstatoval, že textová a grafická část opatření obecné povahy nebyly dostatečně provázány. Podle soudu tak napadené opatření „nesplňuje podmínku srozumitelnosti“.

Městská část má nyní 90 dní na to, aby opatření zrušila. Bude muset vydat nejspíše nové, součástí toho rušeného je totiž i zavedení takzvaných modrých zón pro parkování. 

close Cykloobousměrky v Karlíně - mapa. info Zdroj: Auto-mat.cz zoom_in