Jeho požadavekv pondělíměstský soud v Praze nakonec zamítl. Omluvy se nedočkala ani radní Jitka Matoušková (Nezávislá), jenž se k Jančíkově žalobě připojila.

Podivný pronájem

Celá kauza začala v roce 1994. Tehdy Praha 5 uzavřela se Společností pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí smlouvu na pronájem domu. Okolnosti se však nelíbili opozičním zastupitelům Ondřejovi Gálovi (Svobodní) a Jiřímu Metelci (ČSSD), a tak podali trestní oznámení.

Politici se domnívali, že radnice dům nevýhodně pronajala a Matušková, která v Prokopském údolí žije i s manželem, čtrnáct let obývá dům zadarmo a radnice tak přichází o peníze. K trestnímu oznámení se tehdy připojilo jedenáct zastupitelů.

A reakce Jančíka? Žaloba. Starosta tvrdil, že zastupitelé jej trestním oznámením chtěli poškodit, současně tak i Matuškovou. Ta se z opoziční zastupitelky za Stranu zelených mezitím stala Jančíkovou příznivkyní a z klubu SZ vystoupila.

Starosta se soudí rád

Soud Jančíkovu žalobu a žádost o omluvu a finanční odškodnění nakonec zavrhl a nařídil úhradu nákladů na právníka zastupitelů. „Trestní oznámení není zásahem do osobních práv,“ rozhodla soudkyně s tím, že oznámení mělo reálný základ, jehož základem byly mimo jiné „podivné“ smlouvy o pronájmu.

Jančík a Matušková se k soudu osobně nedostavili, jejich právník Jindřich Hroch ale novinářům řekl, že se s klienty poradí, zda podat odvolání.

Žaloby patří mezi starostovy speciality. Když nedávno radní Michal Tuček oznámil, že mu někdo nainstaloval do počítače program, který automaticky přeposílal všechna citlivá data z protikorupčního výboru do dalšího počítače, starosta ho zažaloval za to, že neměl pravomoc na radnici zvát IT technika.