Po solném posypu sáhli pracovníci Technické správy komunikací (TSK) tuto zimu podruhé. Přednost totiž mají v těchto chvílích lidé. „Pejskařům bych doporučila parky. Tam se ošetření solí bát nemusí," vzkázala mluvčí TSK Barbora Lišková.

O solení chodníků nelze informovat s předstihem

Podle ní se jedná o výjimečný stav, kdy se používá půl na půl sůl a inertní materiál, tedy hlavně písek. Jelikož se v Praze za normálních okolností vůbec solit chodníky nesmí, musí vždy TSK upozornit o jejím použití vedení města.

To však tvrdí, že není v jeho silách lidi vždy informovat o tom, které cesty budou posolené. „Používá se to v extrémních případech a reaguje na aktuální potřeby. Nelze o tom informovat s předstihem," vysvětlil mluvčí magistrátu Vít Hofman. „S ohledem na životní prostředí a zvířata se soli jinak snažíme vyhýbat," dodal.

Psy trápí bolavé tlapy i žaludek

V případě psů totiž rozhodně neplatí přísloví sůl nad zlato. Sypání se jim zabodává do pacek a ve výsledku může způsobit těžký zánět. Fakt, že se něco takového děje často, potvrzuje i veterinář Michal Holan z veterinární kliniky Na Vyhlídce v Butovicích. „Je to poměrně častý problém. Tento posyp způsobuje pejskům záněty v meziprstových prostorách," uvedl.

Kombinace kamínků, soli a náledí kůži dráždí. Ta zčervená a psi si to pak okusují. To potvrzují i pejskaři. „Náš jezevčík si venku tlapy od soli olizuje. Naposledy z toho měl dva dny žaludeční potíže a rozežrané polštářky," řekla paní Jana z Vršovic.

Na určitých místech je povolené používat písek 

I přes kluzkou ledovku jsou v Praze cesty, kde i v těchto extrémech nenajdete jediné zrnko soli. Speciální pravidla se týkají Starých i Nových zámeckých schodů, Karlova mostu a okolí Botiče.

Na těchto místech je povolené používat výhradně písek. Pokud mají Pražané o své mazlíčky strach a parky mají daleko, v těchto třech lokalitách se rozhodně bát nemusí.

Čtěte také: V Praze se v pátek na náledí zranilo téměř 30 lidí