„Když jdete do veřejného prostoru se sochou Habsburkyně a máte tady obrozenecký mýtus o tři sta letech úpění pod Habsburky, tak je to samo o sobě těžká věc. A když jdete s tvarem, který je moderní a vlastně odvážný, tak to je druhé riziko, se kterým do veřejného prostoru jdeme. Ostatní se uvidí, my tu odvahu prostě máme a já už se těším na podzim, až veřejnost začne vykřikovat všechno, co si o tom myslí,“ okomentoval vznikající dominantu městské části Jan Lacina (STAN), místostarosta Prahy 6 pro oblast kultury.

Lacina však nemusí čekat až do podzimu. Na sociálních sítích už teď lze najít mnoho příspěvků, které se vyjadřují k chystané soše jediné ženy na českém trůně. Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, jak zní její celé jméno, byla bezpochyby významnou „figurkou“ evropských dějin. Období její vlády v 18. století je označováno i díky prosazeným reformám jako osvícenecký absolutismus.

Marie Terezie
Model sochy v poměru 1:1 je přes pět metrů vysoký a váží půl tuny. Momentálně se nachází v hale bývalého areálu ČKD v pražských Vysočanech.

V roce 2018 byla dokonce Marie Terezie na druhém místě v žebříčku osobností, které Češi nejčastěji vyhledávali na internetu, k čemuž pravděpodobně přispěl i divácky úspěšný seriál České televize. Na druhou stranu v současné době, kdy je „moderní“ pomníky bourat a sochy ničit, mnoho odpůrců připomíná rovněž kontroverze Marie Terezie – například upřednostňování německého jazyka před češtinou na úřadech, ztrátu území Slezska nebo hladomor v českých zemích v letech 1771 a 1772 kvůli hospodářskému úpadku.

Komunální politici z Prahy 6 už však musí být na podobné reakce zvyklí z kauzy Koněv. „Je elegantní, je majestátní, a na Prašném mostě jí to bude slušet,“ hájí proto dílo sochaře Jana Kováříka oficiální facebooková stránka radnice.

Česká veřejnost zaseklá v minulosti

„Připomíná mi kuželku a zvon na ucpaný odpad,“ zní jeden z komentářů v diskuzi. „Hnusný, vyhozené peníze, divná figurína,“ pokračují odmítavé reakce na pomník, který bude stát v Parku Marie Terezie na Hradčanech nad Dejvickým tunelem. Ale některým lidem se socha líbí: „Krásný, moderní a čistý design. Bohužel česká veřejnost zaseklá většinou v minulosti to nedocení.“

„Je to symbol. Výtažek z toho, co si představuji pod pojmem významné panovnice,“ řekl k pomníku Kovářík na webu městské části. „Je dobré, že nové věci vznikají, aby v tomto směru mohly vychovávat veřejnost,“ dodal sochař o odmítavých postojích k modernímu umění. 

Veřejnou výtvarnou soutěž vyhlásila Praha 6 už v roce 2013 spolu s pomníkem Žofie Chotkové. Plastika ve tvaru obrovského vějíře s mlhovištěm na počest manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este (oba byli zavražděni při atentátu v Sarajevu v roce 1914) byla odhalena loni v předpolí Písecké brány.

Naloží starosta se sochou stejně jako s maršálem Koněvem?

Realizace sochy Marie Terezie byla komplikovanější. Od prvotní myšlenky uplynula dvě volební období, současné vedení radnice zaplatí i se stavebními úpravami okolí zhruba čtyři miliony korun. Piráti z Prahy 6 kritizují místostarostu Lacinu, který podle nich „tlačí“ projekt kvůli slíbené podpoře magistrátu (ještě od exprimátorky Adriany Krnáčové z ANO). Finance by šly podle mnohých využít lépe.

Někteří obyvatelé navíc předpovídají, že by podobně jako na náměstí Interbrigády u Koněva mohlo docházet i tady v hradčanském parku k vandalským útokům: „Opravdu se těším, až tu přerostlou kuželku někdo vymaluje.“ Právě i kvůli prevenci proti ničení pomníku sovětského vojevůdce zastupitelé v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) loni na podzim rozhodli o odstranění sochy.

„Co udělá za opatření pan starosta Kolář, pokud na tuto sochu začnou někteří lidé sprejovat nápisy, třeba ve stylu 'Krvavá císařovna, která posílala české mládence umírat v bojích za Rakousko-Uhersko'? Naloží pak se sochou stejně jako s maršálem Koněvem?“ ptají se opoziční politici z České pirátské strany.