Ustupování z pozic nebo chytračení ve vlastní prospěch rozhodně není podle premiéra cesta k úspěchu.

Sobotka vyzval k zamyšlení, proč je nyní o dost těžší hovořit Havlovým jazykem. Odpovědí na tuto otázku musí být podle premiéra jednoznačné hodnotové vymezení. Dnešní situace není srovnatelná s rokem 1990, uvedl, je ale zřejmé, že cosi z té turbulence, o které Havel ve svém památném projevu v americkém Kongresu hovořil, v našich společnostech znovu ožívá, míní premiér.

Havlovo výročí podle něj připadá na chvíli, která klade před euroatlantické západní společenství zásadní výzvy. "Ať už v souvislosti s bezpečnostními hrozbami, s ekonomickou prosperitou, migrační krizí či s udržením demokratického charakteru politiky v souboji se snahou o její oligarchizaci," uvedl.

Sobotka zavzpomínal na Havla jako na politika věrného masarykovskému étosu humanity a demokracie. Směřování na Západ, do Evropské unie a NATO je tedy směřováním právě za humanistickými hodnotami, ne jakýmsi pragmatickým přichýlením se k silnějšímu, zdůraznil. "Ostatně platí, že zneužití síly vede k násilí, teroru a mafiánství," konstatoval. Dodal, že Havel dával přednost jednání a dohodě před silovým řešením, ale současně hájil zásadu, že zlu je třeba čelit.

Koncert v zaplněné Dvořákově síni

Koncertu České filharmonie se v zaplněné Dvořákově síni zúčastnili členové vlády, mimo jiné vicepremiér Andrej Babiš (ANO), předsedové obou komor Parlamentu, zástupci církví a vysokého školství i Havlova manželka Dagmar. Prezident Miloš Zeman nepřijel.

Koncert zahájila česká hymna a minuta ticha. Někdejší český premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart novinářům před koncertem řekl, že má pocit, že Havlův odkaz není v Česku trvale udržován. Udržení odkazu je právě důležité pro příští generace, doplnil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) otevřel Havel svobodnou etapu českých dějin a vrátil Českou republiku tam, kam patří - na Západ.

Na Havlovu osobnost se dnes vzpomínalo na veřejných shromážděních a politických akcích nejen v ČR, ale i v cizině, v divadlech, na sociálních sítích, u Havlova hrobu na pražském Vinohradském hřbitově, na jeho chalupě na Hrádečku i ve věznicích, v nichž byl Havel zavřen v době komunismu. Letos v prosinci uplyne pět let od úmrtí tohoto bývalého disidenta, dramatika a prezidenta.