Ministerstvo práce a sociálních věcí rozeslalo peníze tak, aby je kraje měly do konce června. „Peníze už jsou k dispozici v krajích. Kraje je mohou rozdělit, rád bych je vyzval, aby co nejdříve to rozhodnutí učinily a poskytovatelé nebyli v nejistotě, že je dostanou. Nikdo jiný než krajská zastupitelstva je uvolnit nemůže," řekl Sobotka na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.

Ve dvou regionech hrozí, že se zastupitelstvo sejde až v září či říjnu

Navýšení by měli lidé vidět ve výplatě v srpnu, vládní nařízení schválené v květnu je platné od 1. července. „Vím o dvou krajích, které hned v červenci svolají zastupitelstva. To znamená, že ti lidé to opravdu dostanou už v srpnu ve výplatě za červenec, jak by to mělo být," řekla dnes během jednání kabinetu novinářům Marksová a jmenovala Liberecký a Jihomoravský kraj.
V některých regionech však podle Marksové hrozí, že se zastupitelstva sejdou až v září nebo říjnu. „To mě velmi mrzí, my ty peníze odeslali tak, aby ti lidé to dostali co nejdříve," uvedla. Prostředky by měly jít na růst platů zaměstnanců v krajských či státních zařízeních, ale také na zvýšení mezd pracovníkům v neziskových a církevních organizacích.

Na nízké výdělky v sociálních službách si dlouhodobě stěžovali poskytovatelé, odbory i kraje. Kvůli špatnému odměňování chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé v sociálních službách či domácnostech seniorů vydělali v průměru 19.058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla ani na 18.821 korun hrubého.