Sobotka rozhodnutí úřadu vítá. Rozhodnutí magistrátu podle něj respektuje právní stát. „Jsem přesvědčen, že toto rozhodnutí je jediným možným krokem, který je plně v souladu s platnými právními normami. Na rozdíl od předešlého rozhodnutí městské části Prahy 1 se neopírá o snahu hodnotit v přestupkovém řízení politické rozhodnutí, ale drží se striktně právních norem," uvedl v prohlášení Sobotka.
Podle úřadu vlády magistrát zdůvodnil své rozhodnutí tím, že podle lustračního zákona má žádat o lustrační osvědčení ten orgán, který jmenuje člena vlády do funkce. A ministra jmenuje prezident republiky. Proto podle úřadu nemohl být spáchán přestupek.
Úřad Prahy 1 nepravomocně udělil Sobotkovi pokutu, její výše byla údajně 10 tisíc korun. Premiér se proti rozhodnutí odvolal, podle něj bylo přestupkové řízení daní za politickou stabilitu. Babiš tehdy nabídl, že pokutu zaplatí.
Podnět i na prezidenta Miloše Zemana
Radnice dostala podnět od obyvatele Prahy. Na úřad poslal v polovině března dvě žádosti o prošetření. První se týkala prezidenta Miloše Zemana za to, že jmenoval Babiše bez lustračního osvědčení. Druhá byla podána proti Sobotkovi. Podnět ohledně Zemana úřad zamítl, podle zákona s prezidentem nelze přestupkové řízení vést. Sobotkovi hrozila pokuta až 50 tisíc korun.
Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval, nyní se kvůli tomu na Slovensku soudí.