Jak se to Pochemu a jeho přátelům Karlu Březinovi a Petru Hulinskému, kteří údajně Dienstbierovo odvolání zapíjeli už v pondělí, mohlo podařit? Podle odcházejícího ministra Dienstbiera nabídli Bohuslavu Sobotkovi, že pokud padne, přesvědčí Jeronýma Tejce a jeho lidi, aby proti předsedovi ČSSD na březnovém sjezdu nekandidovali. A také posvětí nové volební řády, díky nimž bude mít předsednictvo rozhodující slovo při sestavování kandidátek do sněmovních voleb. „Pan ministr Dienstbier by se měl věnovat psaní sci-fi literatury a konspiračním teoriím, je to nesmysl," odmítl v ČT tuto konstrukci Jeroným Tejc. Neřekl ale, zda se bude na sjezdu ucházet o post šéfa strany. „Mohu jen potvrdit, že při schůzce s panem premiérem nepadla jediná věcná připomínka či kritika mé práce ve vládě," řekl Deníku Dienstbier.

Premiér Sobotka svoje uspíšené rozhodnutí zdůvodnil slovy, že „ČSSD nemůže být pasivní, klopit hlavu a tvářit se, jako že se nic nestalo". Změny, které zahájil obměnou vládního týmu, podle něj budou pokračovat i uvnitř strany. „Na sjezdu každý bude muset obhájit mandát ve vedení, které povede ČSSD do voleb," sdělil Sobotka.

Jak lze tedy jeho tah hodnotit? Předseda ANO už si pochvaloval, že konečně po třech letech premiér vyslyšel jeho názor a odvolal dva nejhorší členy vlády. Podobně to vnímá i předseda ODS Petr Fiala: „Tak to vypadá, že pan Sobotka vyměnil své ministry dle požadavku Andreje Babiše. To nám mohl říct rovnou a nehrát divadlo."

Bohuslav Sobotka je ovšem přesvědčen, že s novou krví se mu podaří i vyhrát volby. Je pravda, že Miloslav Ludvík je úspěšným ředitelem největší české nemocnice, která hospodaří se 7,8 miliardami ročně a je zisková. Organizaci zdravotnictví perfektně rozumí a je ve svých vyjádřeních patřičně razantní. Vede pražskou organizaci ČSSD, čímž se oklikou potvrzuje vliv trojice Poche, Hulinský a Březina. Ostatně ti prý mají blízko i k Janu Chvojkovi. Ambiciózní poslanec je ovšem známý především na Pardubicku. Do sněmovny se dostal dvakrát díky preferenčním hlasům, poprvé z devatenáctého, podruhé z šestého místa. Chvojka se v poslední době proslavil jako autor přísnějšího pozměňovacího návrhu k novele zákona o střetu zájmů, který mířil proti Andreji Babišovi. Nakonec jeho podoba neprošla a předlohu Senát poslancům vrátil jako legislativní paskvil. V dolní komoře už ho bude muset obhájit Jan Chvojka v roli ministra. Čekají ho ale také další zákony, především o Nejvyšším kontrolním úřadě, rozšíření pravomocí ombuds-mana a sociálním bydlení.
Nový ministr zdravotnictví by měl zvládnout schválení protikuřácké normy a hlavně zákona o neziskových organizacích. „Musíme zabránit všem pokusům o privatizaci zdravotnictví," jasně oznámil Bohuslav Sobotka.

V Sobotkově koaliční vládě neměnila ministry pouze KDU-ČSL

Přehled personálních změn v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD):

3. října 2014 - V čele ministerstva pro místní rozvoj skončila Věra Jourová (ANO), která se stala evropskou komisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví. Nástupkyní Jourové v čele ministerstva se 8. října stala Karla Šlechtová, která do té doby vedla odbor evropských fondů na Úřadu vlády.

12. listopadu 2014 - Demisi podal ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Byl kritizován opozicí i koaličními partnery mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic. Novým ministrem dopravy se 4. prosince stal Dan Ťok, který předtím vedl stavební firmu Skanska.

10. února 2015 - Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že ministryně spravedlnosti Helena Válková, navržená do vlády jeho hnutím, podala demisi k 1. březnu. Do čela resortu byl 12. března jmenován dosavadní náměstek ministerstva spravedlnosti Robert Pelikán.

17. června 2015 - Prezident Miloš Zeman jmenoval novou ministryní školství dosavadní náměstkyni ministra pro lidská práva, Kateřinu Valachovou (bezpartijní). Nahradila Marcela Chládka (ČSSD), jehož premiér navrhl odvolat v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na jeho úřadu.

11. listopadu 2016 - Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Na Němečkův post navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, místo Diensbiera má do vlády přijít poslanec Jan Chvojka.