Největší akci chystají odboráři a některé nevládní organizace na Václavské náměstí. Mítink pod heslem „Demokracie vypadá jinak" začne v 11:00, hlavní protest proti vládě a stavu společnosti se čeká od 13:00. Ukončen bude zhruba po hodině a následovat má pochod přes náměstí na Národní třídu, kde bude ukončen proslovy účastníků událostí ze 17. listopadu roku 1989. Organizátoři očekávají až 20.000 lidí.

Občanské iniciativy Fór_um, Auto*Mat, Arnika a další chystají od 15:00 satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení 2012. Průvod se vydá od piazzety Nové scény přes most Legií na Kampu, poté přes Karlův most na Smetanovo nábřeží a přes most zpátky na Kampu. Od 16:30 chtějí skupiny v maskách pokračovat samostatně a procházet městem až do večera.

Podpora řidiče Smetany

Anarchisté zvou v podvečer k pankrácké věznici na akci s názvem Tykadlový randál. „Hlukovým" shromážděním chtějí podpořit olomouckého řidiče Romana Smetanu, který je znám svým odmítáním trestu za malování tykadel na předvolební plakáty. Účastníci si mají přinést předměty, které dělají co největší hluk – bubny, píšťalky, sirény či megafony, aby byl jejich protest slyšet i za zdmi vězení. Podle webových stránek aktivistů není jejich shromáždění ohlášeno.

Události 17. listopadu z let 1989 a 1939 připomenou také pietní akty za účasti politiků u pamětní desky na Národní třídě nebo u Hlávkovy koleje.

Magistrát na sobotu eviduje asi dvě desítky akcí, některé jsou ale zamluvené dlouhodobě a nemusí platit, u jiných si organizátoři rezervovali i několik míst najednou, aby se vyhnuli možném střetu s jinými organizacemi.

Prahu čeká omezení dopravy

Kvůli shromážděním a pouličním průvodům bude v sobotu v Praze omezena doprava. V blíže neurčeném čase může být omezen provoz zejména na ulicích Národní, Vinohradská, Sokolská, Nuselský most, na mostu Legií, na Masarykově, Smetanově či Alšově nábřeží, ale také na Klárově či Malostranském náměstí, uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Demonstrace a happeningy se v sobotu chystají i jiných městech. Do Brna se sjedou nacionalisté na akci s názvem Stop vládě peněz – Za opravdovou demokracii. Demonstrace na Moravském náměstí začne ve 14:00. V Ostravě se uskuteční protestní shromáždění občanů s názvem Demokracie vypadá jinak na Masarykově náměstí od 16:00.