„Mrzí nás, že se teď nemůžete projít po zoo,“ napsala oficiální facebooková stránka zoologické zahrady hlavního města ke zveřejněným snímkům. Lidé v diskuzi litují, že kvůli situaci s infekční virózou covid-19 si nemohou užít zasněžený trojský areál, a píší, že se těší, až se brány znovu otevřou.

Absence lidí v pražské zoo je smutná o to víc, že chovatelé kopytníků hlasí tento týden tradiční lednový „babyboom“ u antilop. Helena Petáková z tiskového oddělení magistrátní organizace informovala, že přišli na svět samečci sitatungy západoafrické a buvolce běločelého. 

Ředitel Bobek poděkoval těm, kteří se zapojili do úspěšného projektu

Sameček sitatungy, která je známá též jako antilopa bahenní, se narodil 11. ledna samici Gáje. Podle chovatelů prospívá velmi dobře, úspěšně má za sebou preventivní prohlídku a je teď v zimovišti ve společnosti matky i ostatních sami. „Když malý sameček prochází stájí, každá samice ho olízne. Je hezké to pozorovat,“ popsal vrchní chovatel kopytníků Jaromír Plný. Problém může nastat u mladých samic, které ještě nemají vlastní potomky. Mláďata totiž mohou vnímat také jako konkurenci a místo olíznutí se je snaží snaží spíše kousnout. „Rychle je pak ale srovnají zkušenější samice, to je výhoda naší sžité a fungující skupiny,“ dodal Plný.

Nejvíce adoptivních rodičů a sponzorů v Zoo Praha mají sloni.
Sponzory v zavřené zoo lákali sloni, ďábel vede na stravenky. Kdo nemá „krmení“?

Podle Petákové navíc v pražské zoo očekávají další dvě mláďata sitatung. Dobrou zprávou je, že mladá zvířata přes zimu ve stájích povyrostou, zesílí a ve venkovním výběhu na jaře budou skotačit všechna bez problémů.

První letošní mládě zaznamenali chovatelé rovněž u dalšího druhu antilopy – buvolce běločelého. „Pro samici Rozmarýnu je to její pátý potomek a v pořadí třetí kluk. Sameček se narodil 14. ledna a během preventivní prohlídky o den později váha ukázala sedm kilogramů,“ uvedla Petáková. Podle chovatele Plného jsou buvolci narozdíl od sitatung víc agresivní, proto zůstává každá samice s mládětem zvlášť.

U těchto jihoafrických antilop se během února a března očekávají dokonce další čtyři přírůstky. V polovině dubna se pak mláďata seznámí se zbytkem skupiny ve venkovním výběhu. Snad už tou dobou bude moct zoologická zahrada vítat návštěvníky.