„Rekonstrukce jednacího sálu běží a Sněmovna v současné době prověřuje, jak je schopna zorganizovat schůzi v náhradních prostorách, kterými disponuje," řekl Žamboch.
S výjimkou klubů KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a ODS jsou na listině podpisy poslanců ze všech ostatních klubů, uvedl Kováčik.

Listina s podpisy doručena už dnes

Datum konání schůze je podle něj na předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD), kterému chce listinu s podpisy doručit dnes kolem poledne. Schůzi musí předseda Sněmovny podle jednacího řádu svolat do deseti dnů od obdržení žádosti.
Podrobnosti k tématu jednání chce KSČM oznámit na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně. "V podstatě nám jde o to, aby vláda sdělila, jak to vlastně myslí, aby vláda jasně deklarovala, že nebude naše přírodní zdroje strategického významu zašantročovat do cizích rukou," řekl Kováčik ČTK.

Babiš označil podpis za krádež

KSČM se snaží ještě do voleb vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny k těžbě lithia, které se využívá k výrobě baterií. Komunisté kritizují memorandum o porozumění, které minulý týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Podle KSČM by mělo lithium zůstat státu. Ke kritice se připojil i předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš, který podpis označil za krádež za bílého dne.
Podle představitelů ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO. Ministr Havlíček navíc v neděli odmítl, že by Česku kvůli memorandu o lithiu hrozila arbitráž. Memorandum s australskými těžaři o možné těžbě lithia na Cínovci podle něj neznamená pro Česko závazky, formulace dokumentu jsou právně neškodné. Babiš však dnes řekl, že pokud Havlíček nedodá uspokojivé vysvětlení, proč memorandum podepsal, měl by odstoupit.