Přelomové změny, které mají v metropoli pomoci k vítězství ve volbách do poslanecké sněmovny, ale dost možná také vyrovnávání stranických účtů.

Pondělní sněm pražských občanských demokratů byl jeden velký radikální řez. Ve funkcích končí hned čtyři místopředsedové strany Milan Jančík, Jiří Janeček a Tomáš Chalupa, kteří byli odvoláni při veřejném hlasování. Místopředsedkyně Andrea Vlásenková na svou funkci rezignovala už na začátku jednání a mimo jiné vyzvala k rezignaci celé předsednictvo pražské ODS.

Předsedou i nadále zůstává primátor Pavel Bém a prvním místopředsedou strany je stále Pavel Klega.

Hlasování proběhlo veřejně, nejvíce delegátů zvedlo ruku pro odvolání Milana Jančíka, celkem 87 ze 120 členů, pro odvolání Janečka bylo 77 a Chalupy 76 hlasů.

Jančík se chce vrátit

„Rozhodnutí samozřejmě respektuji, ale jsem přesvědčen, že na takové změny teď nebyl ten správný čas. Měli jsme počkat až po volbách nebo to naopak vyřešit už mnohem dříve. Samozřejmě budu usilovat o comeback,“ řekl Jančík.

Podle jeho slov odcházejí z vedení strany ti nejpracovitější. Zároveň prý dle starosty Prahy 5 Jančíka nesouviselo jeho odvolání jen s tím, že vytváří ODS špatný mediální obraz. „Vlastně proti mně nezazněly žádné konkrétní výtky. Mám čisté svědomí, pro vedení strany jsem dělal maximum. Teď se budu soustředit hlavně na kampaň v Praze 5. V červnu se rozhodnu, zdali se budu opět ucházet o post starosty městské části. V tuto chvíli je to alce více pravděpodobné, než před mým odvolání z funkce místopředsedy,“ pokračoval Jančík.

Z odvolání z funkce byl překvapen Jiří Janeček, radní hlavního města a poslanec. „Nikdo mě nekritizoval. Mé názory jsou stále konzistentní, ten střet nechápu. Teď je na řadě nové vedení, kterého se budeme po volbách ptát,“ řekl Janeček. Také on je samozřejmě připraven i nadále udělat maximum pro co nejlepší volební výsledek.

Ve stejném duchu hovořil i další odvolaný Tomáš Chalupa, starosta Prahy 6. „Respektuji toto rozhodnutí. I nadále budu usilovat o co nejlepší volební výsledek,“ sdělil Chalupa.

Změny, kdy všichni tři místopředsedové byli odvoláni velkou většinou hlasů, bylo možné podle zákulisních informací udělat také díky hlasům členů ODS z Prahy 9 a 15, kteří se odvrátili od křídla Pavla Béma na stranu náměstka primátora Rudolfa Blažka.

Místopředseda celé strany David Vodrážka řekl, že takto velké změny byly nutné. „To, co jsme dlouho očekávali, se stalo. Změny ve vedení byly nutné a ne jen nějaké kosmetické, ale zásadní. Chceme ukázat, že ve straně dochází k sebereflexi a chceme tím dát impuls naším voličům, ukázat jim, že startujeme novým směrem,“ vysvětlil Vodrážka.

Blažkův návrat

Po odvolání logicky v Top hotelu na Chodově, kde se sněm konal, následovala volba čtyř nových místopředsedů. Bylo pět kandidátů. Jedním z nich byla Andrea Vlásenková, která na začátku jednání rezignovala. Dále pak Rudolf Blažek, který na podzim neúspěšně kandidoval na post předsedy pražské ODS. Ten zažil návrat ve velkém stylu, byl zvolen místopředsedou a s ním uspěl také starosta Prahy 8 Josef Nosek, který patří do Blažkova křídla, dále Tomáš Portlík, radní z Prahy 9 a zmíněná Vlásenková, která tak svou funkci opustila jen na pár hodin.

Neúspěšným kandidátem při tajném hlasování byl odvolaný Jiří Janeček.

Rudolf Blažek i Pavel Bém se pak shodli, že se změnami pražská ODS určitě více sjednotila. „Akceptovali jsme názory veřejnosti na některé naše členy. Dnes zde rozhodla valná většina a to je velmi důležité pro stranu,“ řekl novinářům Blažek. Naopak primátor jednací sál opustil a médiím se vyhnul. Reagoval ale v textové zprávě. „Respektuji rozhodnutí. Osobně lituji odchodu Tomáše Chalupy, kterého považuji za jednoho z nejtalentova­nějších pražských politiků. Návrat Rudolfa Blažka považuji za zakopání všech historických problémů,“ napsal Bém Deníku.