Magistrátní firma Ropid, která organizuje městskou hromadnou dopravu v Praze a okolí, už v neděli varovala před možnými komplikacemi způsobenými počasím. Jenže realita pondělního rána byla možná ještě horší, než se předpokládalo. Ropid vyzval po sedmé hodině cestující, aby – když už někam musí jet – využívali především metro. K příspěvku přidal fotografii, která ukazuje mapu PID s jednotlivými spoji. Červená barva značí zpoždění… Doporučení dopravního podniku, aby si lidé před cestou na zastávku nejdříve zkontrolovali přes internet, jak je na tom jejich konkrétní spoj, mělo jednu drobnou vadu – webové stránky byly přetížené a mnohým uživatelům nedostupné.

Okolo 6:00 se tvořily na kolejích fronty tramvajových souprav. Stály u zastávky Hradčanská či v Koněvově ulici u Ohrady. „Problémem jsou na některých místech výhybky zapadané sněhem,“ oznámil organizátor dopravy. Jedním z mnoha míst, kde se nedařilo vyčistit a přehodit výhybku, byla právě Vozovna Žižkov. Aby toho nebylo málo, tak hasiči museli před osmou hodinou zasahovat na Palackého náměstí u požáru elektroinstalace v tramvaji.

Dalších potíží si všiml dopoledne jeden z redaktorů Pražského deníku: „Tramvaje směr Petřiny skoro nejezdí (jedna teď byla tažena strojem), na Vypich jelo ve dvou minutách pět souprav linky číslo 25.“ Na několika místech museli pomoct se záchranou dopravního prostředku sami cestující – na Strossmayerově náměstí čistili tramvajové koleje, v Prosecké ulici tlačili kloubový autobus.

Sněhová kalamita zasáhla i okolí metropole, proto se nepravidelnosti v jízdních řádech týkaly rovněž desítek autobusových linek. Podle webových stránek Ropidu byl zastaven provoz v oblasti Kostelce nad Černými lesy a Nového Knína. „V oblasti Nymburska je provoz výrazně omezen,“ psala městská společnost. Zpoždění nabíraly také vozy na lince 110 spojující Třeboradice a Horní Počernice. Na vině byly nejsízdné silnice. Na Kolínsku byl provoz „takřka zastaven“.

V ulicích byla veškerá technika

Podle svědectví některých řidičů však za zpoždění autobusů může rovněž silná automobilová doprava. Podle informací České televize v Praze vyjelo do ulic kvůli sněhu všech 73 sypačů a desítky dalších strojů. Opakovaně došlo k problémům na tramvajové trati mezi Smíchovem a Hlubočepy, kde automobil najel do otevřeného kolejového svršku. Kromě severovýchodní části Středočeského kraje přetrvávaly problémy také v oblasti pražského Jižního Města.

Část veřejnosti spílá silničářům a magistrátním organizacím za nedostatečnou připravenost. Pár šoférů dopravního podniku a dalších dopravců PID uvedlo, že při ranní směně nepotkali na komunikacích mnoho sypačů. Neprotažené cesty komplikovali výjezdy za pacienty také zdravotnické záchranné službě.

„Problémy jsou po celé ČR. Veškerá mechanizovaná flotila úklidových vozů je v provozu a s úklidem začala už v neděli (126 vozů), stejně tak jsou v ulicích metači (cca 1200 lidí) a sedm tramvajových pluhů. Situace už se vrací do normálu,“ tlumočil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) informace svého náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě).

Tiskové oddělení Ropidu vyjádřilo obdiv „tramvajákům“ bojujícím s výhybkami. I přes zlepšenou situaci v MHD prosili zaměstnanci městské firmy cestující o trpělivost i odpoledne. Na kritický příspěvek na sociálních sítích Ropid odpověděl: „Děláme, co můžeme, ale taková sněhová nadílka tu nebyla několik let. Třeba v Německu byl v části měst provoz MHD zcela zastaven.“

Podle Scheinherra už od pátku brázdily ulice metropole vozy s „likvidačním posypem“ proti námraze a v této souvislosti upozornil, že jenom pražské ulice měří dohromady asi 2200 kilometrů, proto nešlo odklidit všechen napadaný sníh naráz. „Problémy v dopravě trvaly ráno řádově jednotky hodin. Všechny křižovatky jsou průjezdné a spoje MHD mají jen minimální zpoždění – maximálně minutu,“ komentoval po jednání radních aktuální stav Scheinherr.

Policisté podle agentury ČTK evidovali od půlnoci do 11:00 v metropoli 40 dopravních nehod. Hasiči měli pouze dva výjezdy související se sněhem. „V takovém počasí, jaké v pondělí je, jezdí všichni pomalu a opatrně, takže paradoxně těch výjezdů nemáme tolik,“ sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Řidiči podle dopravních informací musí počítat se zdržením na Pražském okruhu u sjezdu na 76. kilometru u Modletic. Technická správa komunikací (TSK) potvrdila, že zapojila veškerou dostupnou techniku a že úklid stále probíhá.

Na Karlově mostě se objevili běžkaři

V železniční dopravě byla situace rovněž kritická – mnoho vlaků ani nevyjelo, některým se to povedlo až s velkou časovou prodlevou. České dráhy (ČD) omezily například osobní vlaky mezi Prahou a Benešovem. „Počítejte s velkým zpožděním v podstatě na všech tratích…,“ lakonicky zhodnotil Ropid okolo 7:30 dalším twitterovým příspěvkem.

Podle ČD největší komplikace způsobovala námraza na troleji a zaváté výhybky. „Správa železnic pracuje na rychlém obnovení provozu,“ tvrdil národní dopravce. Ropid po 10. hodině tweetoval, že s většími problémy se mohou cestující setkat stále v úseku Praha – Benešov, na trati Praha – Lysá n. Labem – Nymburk i mezi Prahou a Kolínem: „Důvodem jsou poruchy elektrických jednotek a výhybek.“

„Všechny vlaky 88XX (S7) v úseku Praha hl.n. – Český Brod (a zpět) jsou odřeknuty. Cestující mohou využít vlaky linky S1,“ informoval twitterový účet PID po poledni. „Všechny vlaky 94XX (S22) v úseku Praha hl.n. – Lysá n. Labem (a zpět) jsou odřeknuty.“

Počasí v neposlední řadě dělá starosti rovněž chodcům. Radnice městských částí proto povolaly úklidové čety. Z centrimetrů nového sněhu mají radost především děti a sportovci. Na Karlově mostě byli viděni dokonce běžkaři. Pražané shánějí v „sousedských“ skupinách sáňky a boby. Během této zimní sezony se lyžovalo třeba ve Stromovce nebo na Petříně.