Na Malostranské náměstí dorazilo druhého října asi pět desítek lidí, především vegetariánů a veganů. Účastníci přišli zapálit svíčku k rakvi, která symbolizovala zabitá hospodářská zvířata v tomto roce. „Pod rukama člověka přišlo letos o život například 300 milionů krav či 50 miliard kuřat. Tyto bytosti umírají bez povšimnutí, mnohdy v útrapách a většinou zcela zbytečně. Jen málokdo se nad tím dnes pozastaví,“ vysvětlil Silvestr Vandrovec Špaček z organizace Otevři oči.

Lidé zahaleni v černém oblečení se po uctění památky minutou ticha vydali na každoroční průvod, jenž letos poprvé vedl přes Karlův most až na Staroměstské náměstí. Rakev v čele průvodu a smuteční hudba budila pozornost nejen u kolemjdoucích Čechů, ale především u cizinců. „Kdo umřel? Je ta rakev skutečná?“ Ptali se turisté zvídavě.

Smutečního procesí se zúčastnili především vegetariáni a vegani. „Chodím sem každý rok, nejsem úplná vegetariánka, ale snažím se maso omezovat. Myslím si, že má tato událost smysl, jelikož každá maličkost něco znamená. Už jen proto, když nás vidí všude v těch restauracích, kde si zrovna pochutnávají na řízku,“ uvedla Eva, která se průvodu zúčastnila.

Kolemjdoucí Češi ale měli na akci jiný názor. „To je blbost, jdeme si dát radši tlačenku,“ komentovali při pozorování proslovu. Poté co truchlící prošli přes Karlův most, položili rakev doprostřed Staroměstského náměstí a zopakovali počáteční proslov, dokonce i v angličtině.

„Určitá zvířata jsme si vybrali jako své domácí mazlíčky, přitom jsou i ostatní živočichové schopni emocí, ať už pozitivních či negativních. Hospodářské zvíře ale bereme jako zboží, komodity, jejichž jedinou hodnotou je užitek pro člověka,“ uzavřel Silvestr Vandrovec Špaček. Smuteční průvod se kromě hlavního města konal i v Brně, Ostravě a Liberci.