„Když jsem slyšel budík, nechtělo se mi vstávat. Pak jsem si ale uvědomil, proč vlastně vstávám a že sem prostě chci a musím jít,“ vypráví mladík do telefonu svému kamarádovi, se kterým se domlouvá, jak se v průvodu najdou.

Je lehce po půl osmé ráno a metropole je ještě zahalena do stínu noci, jakoby slunce ani dnes vyjít nechtělo. Na rohu ulice Liliové a Zlaté je skupina zhruba padesáti lidí, většina oděna do černých barev. V tichosti hledí směrem k bývalému kostelu svaté Anny, kde leží rakev zesnulého exprezidenta Václava Havla. Občas někteří přeruší ticho stisknutím spouště fotoaparátu, aby si vyfotografovali zapálené svíčky a květiny ležící podél zdi kostela.

Postupně se rozednívá, ke kostelu přichází stále více a více lidí. Všichni sem přišli vyprovodit výjimečného prezidenta na jeho poslední cestě Prahou.

Kostelní zvony odbíjejí celou hodinu. „Už je asi osm,“ šeptá v davu důchodkyně své vnučce, ta přikyvuje. Liliová ulice směrem k Betlémskému náměstí už je zaplněná. Ještě před deseti minutami tudy projížděla se značnými potížemi bílá dodávka, nyní by už neměla sebemenší šanci. Lidé se snaží prodírat k rohu Liliové a Anenské k místu, kudy má projíždět pohřební automobil. Většina ovšem bez úspěchu.

Zpoza rohu se náhle začne nést zvuk motoru přijíždějícího vozu s rakví. Účastníci smutečního průvodu se staví na špičky, aby dohlédli na pohřební auto. Z davu, který nyní čítá stovky lidí, vyčnívají ruce s fotoaparáty. Všichni se snaží zachytit moment, kdy kolem nich projede černý vůz vyzdobený věnci.

Když auto mine roh ulice, přidávají se k doprovodu rodiny Havla a dalších jeho blízkých, kteří kráčí za autem, i ostatní. Jakmile vůz vyjíždí z Karlovy ulice přes přechod směrem ke Karlovu Mostu, lidé, z nichž někteří mají na klopě přišpendlenou trikolóru s černou stužkou, začínají spontánně tleskat. Všichni nehlasně sledují poslední jízdu exprezidenta.

„Podle mě by bylo skvělé, kdyby jim tam zahráli Rolling Stones,“ říká s úsměvem jeden mladík druhému, vypráví si o tom, kdo bude hrát na Havlově pohřbu.

Když dorazí pohřební vůz na Malostranské náměstí, konec průvodu, jehož část stále ještě je na Karlově Mostě, je v nedohlednu. Na náměstí se pak z části rozptýlí, někteří lidé volí zkratky pražskými ulicemi, aby se dostali k Pražskému hradu co nejdříve a zaujali si ta nejlepší místa.

„Přišli jsme sem, protože si Václava Havla vážíme. Ačkoli si listopad nepamatujeme, je pro nás nositelem ideálů svobody,“ říkají dívky ze sexty malostranského gymnázia, které vyšplhaly na jednu z bran na nádvoří, aby měly výhled. „Přišla jsem uctít památku výjimečného člověka, který ovlivnil životy nás všech. Nejsem překvapena, že je nás tu tolik,“ dodává mladá slečna, jež se na špičkách snaží vidět přes hlavy ostatních.

Postupně se zaplňuje i Hradčanské náměstí společně s prvním nádvořím před Pražským hradem, všechna vyvýšená místa jsou obsazena. Ačkoli svítí slunce, je zima, i přesto lidé vytrvale vyčkávají příjezdu lafety, která má k Hradu dopravit rakev s ostatky.

Když lafeta dorazí na náměstí, začne policista ze zídek u plotu kolem Pražského hradu vyhánět lidi. Někteří se muže zákona rozhořčeně táží: „Proč jste nám to neřekl před hodinou?“ Policista však odpovídá: „Před hodinou jsem tu nebyl, mám své rozkazy.“ Někteří lidé na zídce však strážníka ignorovali, jiní ho kárali za to, že nemá úctu ke smutečnímu průvodu, když jim ve chvíli, kdy přijíždí lafeta k Hradu, říká něco takového. Po třech minutách marného přesvědčování policista svou snahu vzdal.

Po dvou hodinách dorazila rakev zesnulého Václava Havla k Pražskému hradu, doprovázel ji potlesk a cinkání klíčů, někteří účastníci házeli na lafetu růže. I počasí dostalo v tu chvíli smuteční ráz, slunce, které doposud svítilo zpoza mraků, vystřídal slabý déšť.

Na Hradě vzdávali hold Havlovi dospělí i děti

Vážné tváře tisíců lidí nedbajících chladného počasí, slzy v očích některých žen i mužů všech věkových kategorií, ale i zvědavé a napjaté děti a rozhlížející se turisté – tak vypadalo středeční dopoledne na Hradčanském náměstí. Všichni měli jedno společné: přišli se rozloučit a poklonit bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

Když průvod s rakví dorazil na Hrad, lidé Havlovi tleskali, ukláněli se, smekali čepice, někteří plakali dojetím, zvonili klíči. U sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí i na prvním nádvoří u Havlovy fotografie hořely desítky svíček. Na náměstí se vyrazili rozloučit rovněž žáci některých základních škol.

Smuteční průvod Prahou, vojenský ceremoniál i rozloučení ve Vladislavském sále s představiteli státu mohli lidé na Hradčanském náměstí sledovat i prostřednictvím velkoplošné obrazovky. Stovky z nich zůstaly ještě poté, co rakev s prezidentovými ostatky byla v areálu Hradu a sledovaly přímý přenos. V závěru promrzlí lidé stáli v dešti u obrazovky naslouchali státní hymně, po níž opět tleskali. Na obrazovku ale nebylo vidět z některých míst, například směrem od Nerudovy ulice.

Lidé přijeli nejen z Prahy a z různých koutů země, ale i ze Slovenska. Vidět byla i skupina Slováků v národních krojích, kteří nesli nad hlavou slovenskou vlajku.

Přihlížející většinou postávali s vážnou tváří. Často měli v rukou fotoaparáty nebo si smuteční průvod fotili mobilními telefony. „Po T. G. Masarykovi to byl další prezident, kterého jsme si všichni vážili,“ řekl Bohumil Fanta. Mnozí oslovení se shodli na tom, že se jim díky Havlovi změnil život. Tak jako Alena Rouha, které bylo v době sametové revoluce 22 let. Dnes přišla se svou desetiletou dcerou Charlothou. Ve francouzské škole, kterou navštěvuje, si prý v těchto dnech s učiteli povídají o sametové revoluci, o tom, jak Havel pomohl Československu ke svobodě. „Byla to osobnost, která se tady dlouho vyskytovat nebude,“ poznamenal Pavel Klikr. Se svou ženou přijeli z Chomutovska už ráno.

S Havlem se na Hradčanském náměstí loučili také čeští emigranti, řádové sestry i exprezidentovi spolupracovníci. „Truchlím hlavně proto, že tady nevidím nikoho, kdo by ho mohl následovat. To je pro mě ještě smutnější, než jeho úmrtí,“ řekla Češka žijící v zahraničí Rostya Gordon-Smithová.

Smuteční akt zaujal i skupinu jihokorejských turistů. „Zdá se mi, že Češi jsou velmi smutní. Je to osoba symbolizující demokracii,“ řekla Korejka ze Soulu. O osobě bývalého československého prezidenta slyšeli. Do kontrastu dali fakt, že o stejném víkendu zemřel severokorejský diktátor Kim Čong-il. (čtk)

On-line reportáž

11:24 - Na Hradčanech prší, politici odjíždějí, zábrany jsou už odstraněny a lidé se mohou po Pražském hradě normálně procházet. Před Vladislavským sále stojí asi 200 lidí.

10:58 - K rakvi Václava Havla pokládají květiny nejvyšší státní činitelé. Pro veřejnost se Vladislavský sál otevře v 15 hodin.

Více z projevu Václava Klause najdete zde

10:47 - Prezidentův projev skončil, začala hrát státní hymna.

10:45 - Je třeba pokračovat v jeho úsilí o to, aby slova měla smysl, aby slovo odpovědnost nebylo vyprázdněným pojmem, uvedl Klaus, který by si přál, aby nikdy neskončila doba zahájená listopadem 1989 a provázená Havlovým jménem. "Myslím si, že on by si to přál také."

10:42 - „Byl přesvědčivým zastáncem a obhájcem hodnot humanity, demokracie a lidských práv a těžce nesl jejich nerespektování ze strany některých diktátorských režimů dnešního světa.“

10:40 - „Václav Havel byl složitou osobností, která se vzpírá jakémukoliv jednoznačnému zařazení a povrchnímu hodnocení.“

10:38 - Václav Havel se jako nikdo jiný zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu České republiky ve světě, zdůraznil prezident.

10:35 - Začal projev prezidenta Václava Klause. „S jeho jménem bude navždy spojená éra samotové revoluce a obnovy svobody a demokracie,“ řekl Klaus.

10:30 - Vojáci s rakví vcházejí do Vladislavského sálu, kde čekají poslanci, senátoři, hejtmani, pražský arcibiskup Dominik Duka či bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer. Přítomni jsou také velvyslanci.

10:23 - Prahou se rozléhá zvonění zvonů.

10:18 - Na Hradčanech začal vojenský ceremoniál na počest Václava Havla za přítomnosti jeho rodiny. Vojáci nesou rakev na ramenou. Ve špalíru jsou i skauti.

10:13 - Kladrubští hřebci právě vjíždí na první nádvoří. Začalo lehce poprchávat. Lidé tleskají a zvoní klíči.

10:11 - Průvod se zastavil a za chvíli se dal opět do pohybu. Rakev je přikryta českou vlajkou a lidé tleskají.

10:04 - Policista vyhání lidi ze zídek u plotu kolem Pražského hradu. Někteří si stěžují: "Proč jste nám to neřekl před hodinou." A policista odpovídá: "Před hodinou jsem tu nebyl, mějte prosím úctu k smutečnímu průvodu." Většina ho ale ignoruje, chtějí mít co nejlepší místo, aby na průvod vůbec viděli.

10:01 - Kladrubští hřebci vyjeli Loretánskou ulicí ve směru na Hradčanské náměstí. Táhnou rakev s ostatky Václava Havla.

9:50 - Někteří lidé mají na klopě přišpendlenou trikolóru s černou stužkou. Dívky ze sexty malostranského gymnázia reportérce Pražského deníku říkají, že přišly, protože si Václava Havla strašně váží. Samy samozřejmě listopad 1989 nezažily, přesto je pro ně nositelem ideálů svobody.

9:46 - Vojáci se řadí podél červeného koberce na třetím nádvoří Hradu. Během chvíle začne další část k uctění památky Václava Havla.

9:41 - Na prvním nádvoří se řadí hradní stráž doprovázená bubnováním. Lidé hodně fotí do svých rodinných archivů.

9:31 - "Přišla jsem uctít památku vyjimečného člověka, který ovlivnil životy nás všech. Nejsem překvapena, že je nás tu tolik," řekla reportérce mladá žena jménem Jana.

9:23 - Zaplňuje se i první nádvoří. Lidé v tichosti čekají na příjezd lafety. Hraje jim k tomu vojenská hudba.

9:21 - Loretánskou ulicí směrem k Hradčanskému náměstí pochoduje hradní stráž s historickými prapory.

9:18 - Zábrany na Hradčanském náměstí vytvářejí špalír, kterým projede lafeta tažená kladrubáky. Podél špalíru stojí vojáci.

9:14 - V Martinickém paláci nakládají rakev na dělostřeleckou lafetu, která stejným způsobem posloužila i při pohřbu Tomáše G. Masaryka.

9:07 - Hradčanské náměstí je zcela zaplněno. Nedá se tu hnout, je zde neuvěřitelné množství lidí, všechna vyvýšená místa jsou obsazena.

9:01 - Auto vjíždí do kasáren pražské hradní stráže v Martinickém paláci v Loretánské ulici. Tím skončila neoficiální část dnešní pietní akce.

8:56 - Průvod zastavily policejní zátarasy v Loretánské ulici. Přístup za ně má jen Havlova rodina. Tisíce lidí jsou odkláněny do bočních ulic směrem k Pražskému hradu.

8:52 - Policie uzavřela část Hradčan, lidé pouští jen za zábrany na Hradčanském náměstí. Někteří lidé si různě zkracují cestu, aby zaujali co nejlepší místo u Pražského hradu.

8:45 - Auto už je v Úvozu. Průvod sledují lidé z oken a fotí. Personál zdejších hotelů a restaurací procházející zvědavě sledují a vysvětlují turistům, co se děje, jak to před chvílí viděla reportérka Pražského deníku u Red Lion Hotelu.

8:40 - Z malostranské mostecké věže je vidět, že průvod je opravdu mohutný. Lidé stále ještě jdou po Karlově mostě a konec průvodu není v dohledu.

8:37 - Policie odhaduje počet účastníků na čtyři tisíce, podle České televize je v průvodu deset tisíc lidí. Pohřební auto už je v Nerudově ulici.

8:30 - Pohřební vůz vjíždí na Malostranské náměstí, které je zaplněno lidmi. Skupina mladíků se baví o tom, kdo asi zahraje na Havlově pohřbu. Podle nich by bylo skvělé, kdyby přiletěla skupina Rolling Stones.

8:28 - Průvod už dorazil na Malou Stranu a míří na Malostranské náměstí. Znovu se ozývá spontánní potlesk. Do průvodu vzali někteří lidé i své děti. Na mostě stála bývala poslankyně Strany zelených Kateřina Jaques. Lidé také se zájmem pozorují zravodajskou helikoptéru, která létá nad průvodem.

8:22 - Auto už je zhruba v polovině Karlova mostu. Jako první kráčí za vozem vdova Dagmar s dcerou Ninou a další příbuzní. V průvodu jde také někdejší ministr vnitra Jan Ruml. Průvod probíhá stále v tichu. Už jsou zde tisíce lidí, odhaduje zpravodajka Pražského deníku.

8:15 - Lidé, kteří čekali na pohřební auto u Karlova u mostu, začali při jeho příjezdu spontánně tleskat.

8:12 - Auto už je témař u Karlova mostu. Na místě je velký dav stovek lidí. Na kostele svatého Salvátora visí velký transparent: Václave, děkujeme.

8:07 - Smuteční průvod jde ulicíc Liliovou a Karlovou a pomalu míří ke Karlovu mostu. Stovky lidí jdou v absolutním tichu.

8:02 - Automobil s rakví Václava Havla vyjíždí od bývalého kostela sv. Anny.

8:01 - Na místě jsou stovky lidí, průvod každou chvíli vyrazí směrem na Hrad. Všichni čekají na pohřební automobil.

7:55 - Na místo přijela vdova po Václavu Havlovi Dagmar. Je zde také bývalý kancléř prezidenta Ivo Mathé.

7:50 - Stále přicházejí noví a noví lidé a Liliová ulice směrem k Betlémskému náměstí se pomalu začíná zaplňovat.

7:40 - Před kostelem v Liliové ulici stojí více než sto lidí, ale neustále přicházejí další. Je zde úplné ticho, lidé drží pietu hlásí zpravodajka Pražského deníku Barbora Kletenská. Mezi přítomnými je ministr obrany Alexandr Vondra.