Koupíte si SMS jízdenku, její platnost je 90 minut, ale jedete jen čtvrt hodiny. To je škoda, proč nenabídnout tento druh tramvajenky někomu jinému, kdo by na ni mohl ještě více než hodinu jezdit?

Takový nápad zřejmě dostal tvůrce aplikace na sociální síti Twitter, kde výše zmíněnou možnost nabízel. Zřejmě mu ale nedošlo, že může porušovat zákon. Nyní zřejmě dostal strach a tvrdí, že aplikace nikdy nefungovala, nefunguje a v budoucnu fungovat nebude.

Podle informací, jež se podařilo Deníku získat, totiž obdobné tvrzení zaslal také vedení pražského dopravního podniku, kde se již celou záležitostí zabývá právní oddělení.

Nápad měl fungovat v podstatě stejně, jako když si někdo koupí například papírovou jízdenku za 26 korun, jede s ní jen několik minut a při výstupu z MHD ji nabídne někomu, kdo si chtěl právě tramvajenku koupit, druhá osoba pak může jet zadarmo.

Na speciální aplikaci na síti Twitter zřejmě jako první upozornil server Lupa.cz. Vše spočívalo v tom, že majitelé SMS jízdenky posílali ze svého mobilu na uvedenou adresu kódy jízdenek, které platily, ale oni sami už je nepotřebovali. Poté si je mohli ostatní stáhnout do svého mobilu. Kdo chtěl tuto službu využít, musel mít ale mobilní podobu Twitteru v telefonu.

Mohli narazit

Podle Patrika Zandla ze zmíněného serveru se zřejmě jednalo o pokus počítačového nadšence, který chtěl zjistit, zdali by taková služba mohla fungovat. Pravdou je, že síť Twitter si v České republice zatím nezískala příliš velikou oblibu na rozdíl například od podobné sítě Facebook, takže službu zřejmě využilo jen velmi omezené množství lidí.

Navíc pokud někdo tuto možnost využil, mohl narazit. Pokud by revizorovi nestačilo při kontrole jen poslední čtyřčíslí kódu a chtěl by vidět celou SMS jízdenku, následně by zjistil, že se jedná o přeposlaný kód.

„Nemáme ale žádné zprávy, že by k podobnému případu došlo. Lidé se spíše občas snaží záměrně měnit čas na svém mobilu, když na poslední chvíli před revizory odesílají SMS jízdenku, systém je ale propracovaný, takže se stejně po chvíli vše odhalí,“ uvedla mluvčí dopravního podniku (DP) Ilona Vysoudilová.

Cestující by porušil dopravní podmínky

Dále upozornila, že pokud by někdo využil aplikace na Twitteru a jel na přeposlanou jízdenku, porušuje přepravní podmínky DP.

„Taková situace není ničím jiným než kopírováním platného jízdního dokladu. Přeposíláním SMS jízdenek se uživatel webové aplikace Twitter dopouští protiprávního jednání a v této souvislosti DP zváží veškeré právní kroky tak, aby došlo k zamezení dalšího protiprávního jednání,“ uzavřela Vysoudilová.