Kolikrát už Pražané při cestách v integrované dopravě naletěli podobně jako Ondřej Král? Ve středu po osmé hodině ráno 15. června cestoval z Uhříněvsi do Strašnic, vlakem. Když ho průvodčí požádal o jízdní doklad, suverénně ukázal na displeji mobilního telefonu SMS jízdenku. Jaké bylo překvapení cestujícího, když se dozvěděl, že v podstatě jede načerno!

„Myslel jsem, že jízdenka platí, když na téhle trase platí i lístky,“ zdůvodnil své počínání Král. S SMS jízdenkou se v dopravě vlakem nepočítá. Ondřej Král si musel za osmnáct korun koupit lístek u průvodčího, aby svoji neznalost napravil.

„SMS jízdenky jsou nabídkou Dopravního podniku hlavního města Prahy pro cestující využívající především spoje tohoto dopravce, potažmo dopravců linkových autobusů provozujících dopravu v pásmu P,“ sdělil Deníku mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle něj je platnost SMS jízdenek ve vlacích vyloučena z několika důvodů. Dráhy se totiž obávají úniku tržeb a jízd načerno v souvislosti s odlišným způsobem přepravní kontroly ve vlacích. Českým drahám prý také nevyhovuje možnost ověřit platnost SMS jízdenky ve vlaku.

Podle mluvčího by technologie na zjištění platnosti SMS jízdenky byla nákladná, a proto se zavedením SMS jízdenek ve vlaku nepočítá.